Rss

  • linkedin

Archives for : Academy Awards

Predicting the Winners: 94th Academy Awards

Performance by an actor in a leading role

  • Javier Bardem in “Being the Ricardos”
  • Benedict Cumberbatch in “The Power of the Dog”
  • Andrew Garfield in “tick, tick…BOOM!”
  • Will Smith in “King Richard”
  • Denzel Washington in “The Tragedy of Macbeth”

Will Win: Will Smith

Could Win: Benedict Cumberbatch

Want to Win: Will Smith

Performance by an actor in a supporting role

  • Ciarán Hinds in “Belfast”
  • Troy Kotsur in “CODA”
  • Jesse Plemons in “The Power of the Dog”
  • J.K. Simmons in “Being the Ricardos”
  • Kodi Smit-McPhee in “The Power of the Dog”

Will Win: Troy Kotsur

Could Win: Kodi Smit-McPhee

Want to Win: Troy Kotsur

Performance by an actress in a leading role

  • Jessica Chastain in “The Eyes of Tammy Faye”
  • Olivia Colman in “The Lost Daughter”
  • Penélope Cruz in “Parallel Mothers”
  • Nicole Kidman in “Being the Ricardos”
  • Kristen Stewart in “Spencer”

Will Win: Jessica Chastain

Could Win: Nicole Kidman

Want to Win: Jessica Chastain

Performance by an actress in a supporting role

  • Jessie Buckley in “The Lost Daughter”
  • Ariana DeBose in “West Side Story”
  • Judi Dench in “Belfast”
  • Kirsten Dunst in “The Power of the Dog”
  • Aunjanue Ellis in “King Richard”

Will Win: Ariana DeBose

Could Win: Aunjanue Ellis

Want to Win: Ariana DeBose or Kirsten Dunst

Best animated feature film of the year

  • “Encanto” Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino and Clark Spencer
  • “Flee” Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sorensen and Charlotte De La Gournerie
  • “Luca” Enrico Casarosa and Andrea Warren
  • “The Mitchells vs. the Machines” Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller and Kurt Albrecht
  • “Raya and the Last Dragon” Don Hall, Carlos López Estrada, Osnat Shurer and Peter Del Vecho

Will Win: Encanto

Could Win: The Mitchells vs. the Machines

Want to Win: The Mitchells vs. the Machines

Achievement in cinematography

  • “Dune” Greig Fraser
  • “Nightmare Alley” Dan Laustsen
  • “The Power of the Dog” Ari Wegner
  • “The Tragedy of Macbeth” Bruno Delbonnel
  • “West Side Story” Janusz Kaminski

Will Win: Dune

Could Win: The Power of the Dog

Want to Win: West Side Story

Achievement in costume design

  • “Cruella” Jenny Beavan
  • “Cyrano” Massimo Cantini Parrini and Jacqueline Durran
  • “Dune” Jacqueline West and Robert Morgan
  • “Nightmare Alley” Luis Sequeira
  • “West Side Story” Paul Tazewell

Will Win: Cruella

Could Win: West Side Story

Want to Win: Cruella

Achievement in directing

  • “Belfast” Kenneth Branagh
  • “Drive My Car” Ryusuke Hamaguchi
  • “Licorice Pizza” Paul Thomas Anderson
  • “The Power of the Dog” Jane Campion
  • “West Side Story” Steven Spielberg

Will Win: Jane Campion

Could Win: Steven Spielberg

Want to Win: No preference

Best documentary feature

  • “Ascension” Jessica Kingdon, Kira Simon-Kennedy and Nathan Truesdell
  • “Attica” Stanley Nelson and Traci A. Curry
  • “Flee” Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen and Charlotte De La Gournerie
  • “Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)” Ahmir “Questlove” Thompson, Joseph Patel, Robert Fyvolent and David Dinerstein
  • “Writing with Fire” Rintu Thomas and Sushmit Ghosh

Will Win: Summer of Soul

Could Win: Flee

Want to Win: Summer of Soul

Best documentary short subject

  • “Audible” Matt Ogens and Geoff McLean
  • “Lead Me Home” Pedro Kos and Jon Shenk
  • “The Queen of Basketball” Ben Proudfoot
  • “Three Songs for Benazir” Elizabeth Mirzaei and Gulistan Mirzaei
  • “When We Were Bullies” Jay Rosenblatt

Will Win: The Queen of Basket Ball

Could Win: Audible or When We Were Bullies

Want to Win: The Queen of Basket Ball or Audible

Achievement in film editing

  • “Don’t Look Up” Hank Corwin
  • “Dune” Joe Walker
  • “King Richard” Pamela Martin
  • “The Power of the Dog” Peter Sciberras
  • “tick, tick…BOOM!” Myron Kerstein and Andrew Weisblum

Will Win: Dune

Could Win: Don’t Look Up or King Richard

Want to Win: Don’t Look Up or King Richard

Best international feature film of the year

  • “Drive My Car” Japan
  • “Flee” Denmark
  • “The Hand of God” Italy
  • “Lunana: A Yak in the Classroom” Bhutan
  • “The Worst Person in the World” Norway

Will Win: Drive My Car

Could Win: Flee

Want to Win: Drive My Car

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Coming 2 America” Mike Marino, Stacey Morris and Carla Farmer
  • “Cruella” Nadia Stacey, Naomi Donne and Julia Vernon
  • “Dune” Donald Mowat, Love Larson and Eva von Bahr
  • “The Eyes of Tammy Faye” Linda Dowds, Stephanie Ingram and Justin Raleigh
  • “House of Gucci” Göran Lundström, Anna Carin Lock and Frederic Aspiras

Will Win: The Eyes of Tammy Faye

Could Win: Cruella

Want to Win: The Eyes of Tammy Faye

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “Don’t Look Up” Nicholas Britell
  • “Dune” Hans Zimmer
  • “Encanto” Germaine Franco
  • “Parallel Mothers” Alberto Iglesias
  • “The Power of the Dog” Jonny Greenwood

Will Win: Dune

Could Win: Encanto

Want to Win: Encanto

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Be Alive” from “King Richard”
    Music and Lyric by DIXSON and Beyoncé Knowles-Carter
  • “Dos Oruguitas” from “Encanto”
    Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda
  • “Down To Joy” from “Belfast”
    Music and Lyric by Van Morrison
  • “No Time To Die” from “No Time to Die”
    Music and Lyric by Billie Eilish and Finneas O’Connell
  • “Somehow You Do” from “Four Good Days”
    Music and Lyric by Diane Warren

Will Win: “No Time to Die”

Could Win: “Dos Oruguitas”

Want to Win: “Be Alive”

Best motion picture of the year

  • “Belfast” Laura Berwick, Kenneth Branagh, Becca Kovacik and Tamar Thomas, Producers
  • “CODA” Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi and Patrick Wachsberger, Producers
  • “Don’t Look Up” Adam McKay and Kevin Messick, Producers
  • “Drive My Car” Teruhisa Yamamoto, Producer
  • “Dune” Mary Parent, Denis Villeneuve and Cale Boyter, Producers
  • “King Richard” Tim White, Trevor White and Will Smith, Producers
  • “Licorice Pizza” Sara Murphy, Adam Somner and Paul Thomas Anderson, Producers
  • “Nightmare Alley” Guillermo del Toro, J. Miles Dale and Bradley Cooper, Producers
  • “The Power of the Dog” Jane Campion, Tanya Seghatchian, Emile Sherman, Iain Canning and Roger Frappier, Producers
  • “West Side Story” Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers

Will Win: The Power of the Dog

Could Win: CODA

Want to Win: King Richard, CODA, Don’t Look Up

Achievement in production design

  • “Dune” Production Design: Patrice Vermette; Set Decoration: Zsuzsanna Sipos
  • “Nightmare Alley” Production Design: Tamara Deverell; Set Decoration: Shane Vieau
  • “The Power of the Dog” Production Design: Grant Major; Set Decoration: Amber Richards
  • “The Tragedy of Macbeth” Production Design: Stefan Dechant; Set Decoration: Nancy Haigh
  • “West Side Story” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Rena DeAngelo

Will Win: Dune

Could Win: West Side Story

Want to Win: Dune

Best animated short film

  • “Affairs of the Art” Joanna Quinn and Les Mills
  • “Bestia” Hugo Covarrubias and Tevo Díaz
  • “Boxballet” Anton Dyakov
  • “Robin Robin” Dan Ojari and Mikey Please
  • “The Windshield Wiper” Alberto Mielgo and Leo Sanchez

Will Win: Robin Robin

Could Win: The Windshield Wiper

Want to Win: Robin Robin or The Windshield Wiper

Best live action short film

  • “Ala Kachuu – Take and Run” Maria Brendle and Nadine Lüchinger
  • “The Dress” Tadeusz Łysiak and Maciej Ślesicki
  • “The Long Goodbye” Aneil Karia and Riz Ahmed
  • “On My Mind” Martin Strange-Hansen and Kim Magnusson
  • “Please Hold” K.D. Dávila and Levin Menekse

Will Win: The Long Goodbye

Could Win: Please Hold

Want to Win: Please Hold or The Long Goodbye

Achievement in sound

  • “Belfast” Denise Yarde, Simon Chase, James Mather and Niv Adiri
  • “Dune” Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill and Ron Bartlett
  • “No Time to Die” Simon Hayes, Oliver Tarney, James Harrison, Paul Massey and Mark Taylor
  • “The Power of the Dog” Richard Flynn, Robert Mackenzie and Tara Webb
  • “West Side Story” Tod A. Maitland, Gary Rydstrom, Brian Chumney, Andy Nelson and Shawn Murphy

Will Win: Dune

Could Win: No Time to Die

Want to Win: West Side Story

Achievement in visual effects

  • “Dune” Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor and Gerd Nefzer
  • “Free Guy” Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis and Dan Sudick
  • “No Time to Die” Charlie Noble, Joel Green, Jonathan Fawkner and Chris Corbould
  • “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker and Dan Oliver
  • “Spider-Man: No Way Home” Kelly Port, Chris Waegner, Scott Edelstein and Dan Sudick

Will Win: Dune

Could Win: Shang Chi and the Legend of the Ten Rings

Want to Win: Shang Chi and the Legend of the Ten Rings

Adapted screenplay

  • “CODA” Screenplay by Siân Heder
  • “Drive My Car” Screenplay by Ryusuke Hamaguchi, Takamasa Oe
  • “Dune” Screenplay by Jon Spaihts and Denis Villeneuve and Eric Roth
  • “The Lost Daughter” Written by Maggie Gyllenhaal
  • “The Power of the Dog” Written by Jane Campion

Will Win: The Power of the Dog

Could Win: CODA

Want to Win: The Lost Daughter

Original screenplay

  • “Belfast” Written by Kenneth Branagh
  • “Don’t Look Up” Screenplay by Adam McKay; Story by Adam McKay & David Sirota
  • “King Richard” Written by Zach Baylin
  • “Licorice Pizza” Written by Paul Thomas Anderson
  • “The Worst Person in the World” Written by Eskil Vogt, Joachim Trier

Will Win: Don’t Look Up

Could Win: Belfast or Licorice Pizza

Want to Win: Don’t Look Up

THE OSCARS SET TO AIR LIVE, MARCH 27, ON ABC

94th Academy Awards Nomination Announcement

Nominations for the 94th Academy Awards

Performance by an actor in a leading role

  • Javier Bardem in “Being the Ricardos”
  • Benedict Cumberbatch in “The Power of the Dog”
  • Andrew Garfield in “tick, tick…BOOM!”
  • Will Smith in “King Richard”
  • Denzel Washington in “The Tragedy of Macbeth”

Performance by an actor in a supporting role

  • Ciarán Hinds in “Belfast”
  • Troy Kotsur in “CODA”
  • Jesse Plemons in “The Power of the Dog”
  • J.K. Simmons in “Being the Ricardos”
  • Kodi Smit-McPhee in “The Power of the Dog”

Performance by an actress in a leading role

  • Jessica Chastain in “The Eyes of Tammy Faye”
  • Olivia Colman in “The Lost Daughter”
  • Penélope Cruz in “Parallel Mothers”
  • Nicole Kidman in “Being the Ricardos”
  • Kristen Stewart in “Spencer”

Performance by an actress in a supporting role

  • Jessie Buckley in “The Lost Daughter”
  • Ariana DeBose in “West Side Story”
  • Judi Dench in “Belfast”
  • Kirsten Dunst in “The Power of the Dog”
  • Aunjanue Ellis in “King Richard”

Best animated feature film of the year

  • “Encanto” Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino and Clark Spencer
  • “Flee” Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sorensen and Charlotte De La Gournerie
  • “Luca” Enrico Casarosa and Andrea Warren
  • “The Mitchells vs. the Machines” Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller and Kurt Albrecht
  • “Raya and the Last Dragon” Don Hall, Carlos López Estrada, Osnat Shurer and Peter Del Vecho

Achievement in cinematography

  • “Dune” Greig Fraser
  • “Nightmare Alley” Dan Laustsen
  • “The Power of the Dog” Ari Wegner
  • “The Tragedy of Macbeth” Bruno Delbonnel
  • “West Side Story” Janusz Kaminski

Achievement in costume design

  • “Cruella” Jenny Beavan
  • “Cyrano” Massimo Cantini Parrini and Jacqueline Durran
  • “Dune” Jacqueline West and Robert Morgan
  • “Nightmare Alley” Luis Sequeira
  • “West Side Story” Paul Tazewell

Achievement in directing

  • “Belfast” Kenneth Branagh
  • “Drive My Car” Ryusuke Hamaguchi
  • “Licorice Pizza” Paul Thomas Anderson
  • “The Power of the Dog” Jane Campion
  • “West Side Story” Steven Spielberg

Best documentary feature

  • “Ascension” Jessica Kingdon, Kira Simon-Kennedy and Nathan Truesdell
  • “Attica” Stanley Nelson and Traci A. Curry
  • “Flee” Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen and Charlotte De La Gournerie
  • “Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)” Ahmir “Questlove” Thompson, Joseph Patel, Robert Fyvolent and David Dinerstein
  • “Writing with Fire” Rintu Thomas and Sushmit Ghosh

Best documentary short subject

  • “Audible” Matt Ogens and Geoff McLean
  • “Lead Me Home” Pedro Kos and Jon Shenk
  • “The Queen of Basketball” Ben Proudfoot
  • “Three Songs for Benazir” Elizabeth Mirzaei and Gulistan Mirzaei
  • “When We Were Bullies” Jay Rosenblatt

Achievement in film editing

  • “Don’t Look Up” Hank Corwin
  • “Dune” Joe Walker
  • “King Richard” Pamela Martin
  • “The Power of the Dog” Peter Sciberras
  • “tick, tick…BOOM!” Myron Kerstein and Andrew Weisblum

Best international feature film of the year

  • “Drive My Car” Japan
  • “Flee” Denmark
  • “The Hand of God” Italy
  • “Lunana: A Yak in the Classroom” Bhutan
  • “The Worst Person in the World” Norway

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Coming 2 America” Mike Marino, Stacey Morris and Carla Farmer
  • “Cruella” Nadia Stacey, Naomi Donne and Julia Vernon
  • “Dune” Donald Mowat, Love Larson and Eva von Bahr
  • “The Eyes of Tammy Faye” Linda Dowds, Stephanie Ingram and Justin Raleigh
  • “House of Gucci” Göran Lundström, Anna Carin Lock and Frederic Aspiras

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “Don’t Look Up” Nicholas Britell
  • “Dune” Hans Zimmer
  • “Encanto” Germaine Franco
  • “Parallel Mothers” Alberto Iglesias
  • “The Power of the Dog” Jonny Greenwood

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Be Alive” from “King Richard”
    Music and Lyric by DIXSON and Beyoncé Knowles-Carter
  • “Dos Oruguitas” from “Encanto”
    Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda
  • “Down To Joy” from “Belfast”
    Music and Lyric by Van Morrison
  • “No Time To Die” from “No Time to Die”
    Music and Lyric by Billie Eilish and Finneas O’Connell
  • “Somehow You Do” from “Four Good Days”
    Music and Lyric by Diane Warren

Best motion picture of the year

  • “Belfast” Laura Berwick, Kenneth Branagh, Becca Kovacik and Tamar Thomas, Producers
  • “CODA” Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi and Patrick Wachsberger, Producers
  • “Don’t Look Up” Adam McKay and Kevin Messick, Producers
  • “Drive My Car” Teruhisa Yamamoto, Producer
  • “Dune” Mary Parent, Denis Villeneuve and Cale Boyter, Producers
  • “King Richard” Tim White, Trevor White and Will Smith, Producers
  • “Licorice Pizza” Sara Murphy, Adam Somner and Paul Thomas Anderson, Producers
  • “Nightmare Alley” Guillermo del Toro, J. Miles Dale and Bradley Cooper, Producers
  • “The Power of the Dog” Jane Campion, Tanya Seghatchian, Emile Sherman, Iain Canning and Roger Frappier, Producers
  • “West Side Story” Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers

Achievement in production design

  • “Dune” Production Design: Patrice Vermette; Set Decoration: Zsuzsanna Sipos
  • “Nightmare Alley” Production Design: Tamara Deverell; Set Decoration: Shane Vieau
  • “The Power of the Dog” Production Design: Grant Major; Set Decoration: Amber Richards
  • “The Tragedy of Macbeth” Production Design: Stefan Dechant; Set Decoration: Nancy Haigh
  • “West Side Story” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Rena DeAngelo

Best animated short film

  • “Affairs of the Art” Joanna Quinn and Les Mills
  • “Bestia” Hugo Covarrubias and Tevo Díaz
  • “Boxballet” Anton Dyakov
  • “Robin Robin” Dan Ojari and Mikey Please
  • “The Windshield Wiper” Alberto Mielgo and Leo Sanchez

Best live action short film

  • “Ala Kachuu – Take and Run” Maria Brendle and Nadine Lüchinger
  • “The Dress” Tadeusz Łysiak and Maciej Ślesicki
  • “The Long Goodbye” Aneil Karia and Riz Ahmed
  • “On My Mind” Martin Strange-Hansen and Kim Magnusson
  • “Please Hold” K.D. Dávila and Levin Menekse

Achievement in sound

  • “Belfast” Denise Yarde, Simon Chase, James Mather and Niv Adiri
  • “Dune” Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill and Ron Bartlett
  • “No Time to Die” Simon Hayes, Oliver Tarney, James Harrison, Paul Massey and Mark Taylor
  • “The Power of the Dog” Richard Flynn, Robert Mackenzie and Tara Webb
  • “West Side Story” Tod A. Maitland, Gary Rydstrom, Brian Chumney, Andy Nelson and Shawn Murphy

Achievement in visual effects

  • “Dune” Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor and Gerd Nefzer
  • “Free Guy” Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis and Dan Sudick
  • “No Time to Die” Charlie Noble, Joel Green, Jonathan Fawkner and Chris Corbould
  • “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker and Dan Oliver
  • “Spider-Man: No Way Home” Kelly Port, Chris Waegner, Scott Edelstein and Dan Sudick

Adapted screenplay

  • “CODA” Screenplay by Siân Heder
  • “Drive My Car” Screenplay by Ryusuke Hamaguchi, Takamasa Oe
  • “Dune” Screenplay by Jon Spaihts and Denis Villeneuve and Eric Roth
  • “The Lost Daughter” Written by Maggie Gyllenhaal
  • “The Power of the Dog” Written by Jane Campion

Original screenplay

  • “Belfast” Written by Kenneth Branagh
  • “Don’t Look Up” Screenplay by Adam McKay; Story by Adam McKay & David Sirota
  • “King Richard” Written by Zach Baylin
  • “Licorice Pizza” Written by Paul Thomas Anderson
  • “The Worst Person in the World” Written by Eskil Vogt, Joachim Trier

THE OSCARS SET TO AIR LIVE, MARCH 27, ON ABC

“A Hero” Interview w/ Oscar Winner Asghar Farhadi

I sat down with two-time Academy Award winner, Asghar Farhadi to discuss his newest film, “A Hero”. It’s Iran’s Official Selection for Best International Film and it’s already been generating a lot of Oscar buzz. We discuss the film’s message, the power of social media, our Iranian roots, and so much more in this online exclusive interview.

“A Hero” is currently play in select theaters and streams on Amazon Prime January 21, 2022.

Share

Inside the Movies: Oscar Picks

Anything could happen during Hollywood’s biggest night, The Oscars. I share my thoughts and predictions on some of the top awards of the night!

See me discuss my picks for…

Best Original Screenplay

Best Supporting Actor

Best Supporting Actress

Best Actor

Best Actress

Best Picture

Watch the video below and find out if your predictions line up with mine for the 93rd Academy Awards, airing Sunday, April 25th.

Share

Predicting the Winners: 93rd Academy Awards

Performance by an actor in a leading role

  • Riz Ahmed, “Sound of Metal”
  • Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Anthony Hopkins, “The Father”
  • Gary Oldman, “Mank”
  • Steven Yeun, “Minari”

Will Win: Chadwick Boseman

Could Win: Anthony Hopkins or Riz Ahmed

Want to Win: Chadwick Boseman or Riz Ahmed

Performance by an actor in a supporting role

  • Sacha Baron Cohen in “The Trial of the Chicago 7”
  • Daniel Kaluuya in “Judas and the Black Messiah”
  • Leslie Odom, Jr. in “One Night in Miami…”
  • Paul Raci in “Sound of Metal”
  • Lakeith Stanfield in “Judas and the Black Messiah”

Will Win: Daniel Kaluuya

Could Win: Not contest

Want to Win: Daniel Kaluuya

Performance by an actress in a leading role

  • Viola Davis in “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Andra Day in “The United States vs. Billie Holiday”
  • Vanessa Kirby in “Pieces of a Woman”
  • Frances McDormand in “Nomadland”
  • Carey Mulligan in “Promising Young Woman”

Will Win: Carey Mulligan

Could Win: Viola Davis or Andra Day

Want to Win: Carey Mulligan

Performance by an actress in a supporting role

  • Maria Bakalova in “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”
  • Glenn Close in “Hillbilly Elegy”
  • Olivia Colman in “The Father”
  • Amanda Seyfried in “Mank”
  • Yuh-Jung Youn in “Minari”

Will Win: Yuh-Jung Youn

Could Win: Maria Bakalova

Want to Win: Maria Bakalova or Yuh-Jung Youn

Best animated feature film of the year

  • “Onward” Dan Scanlon and Kori Rae
  • “Over the Moon” Glen Keane, Gennie Rim and Peilin Chou
  • “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” Richard Phelan, Will Becher and Paul Kewley
  • “Soul” Pete Docter and Dana Murray
  • “Wolfwalkers” Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young and Stéphan Roelants

Will Win: Soul

Could Win: Wolfwalkers

Want to Win: Onward

Achievement in cinematography

  • “Judas and the Black Messiah” Sean Bobbitt
  • “Mank” Erik Messerschmidt
  • “News of the World” Dariusz Wolski
  • “Nomadland” Joshua James Richards
  • “The Trial of the Chicago 7” Phedon Papamichael

Will Win: Nomadland

Could Win: Mank

Want to Win: News of the World

Achievement in costume design

  • “Emma” Alexandra Byrne
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Ann Roth
  • “Mank” Trish Summerville
  • “Mulan” Bina Daigeler
  • “Pinocchio” Massimo Cantini Parrini

Will Win: Ma Rainey’s Black Bottom

Could Win: Emma

Want to Win: Mulan or Ma Rainey’s Black Bottom

Achievement in directing

  • “Another Round” Thomas Vinterberg
  • “Mank” David Fincher
  • “Minari” Lee Isaac Chung
  • “Nomadland” Chloé Zhao
  • “Promising Young Woman” Emerald Fennell

Will Win: Chloé Zhao

Could Win: Emerald Fennell or Lee Isaac Chung

Want to Win: Emerald Fennell

Best documentary feature

  • “Collective” Alexander Nanau and Bianca Oana
  • “Crip Camp” Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
  • “The Mole Agent” Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
  • “My Octopus Teacher” Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster
  • “Time” Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

Will Win: Time

Could Win: My Octopus Teacher

Want to Win: Time or My Octopus Teacher

Best documentary short subject

  • “Colette” Anthony Giacchino and Alice Doyard
  • “A Concerto Is a Conversation” Ben Proudfoot and Kris Bowers
  • “Do Not Split” Anders Hammer and Charlotte Cook
  • “Hunger Ward” Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
  • “A Love Song for Latasha” Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

Will Win: A Concerto Is a Conversation

Could Win: A Love Song for Latasha

Want to Win: A Concerto Is a Conversation

Achievement in film editing

  • “The Father” Yorgos Lamprinos
  • “Nomadland” Chloé Zhao
  • “Promising Young Woman” Frédéric Thoraval
  • “Sound of Metal” Mikkel E. G. Nielsen
  • “The Trial of the Chicago 7” Alan Baumgarten

Will Win: The Trial of the Chicago 7

Could Win: The Sound of Metal

Want to Win: The Sound of Metal

Best international feature film of the year

  • “Another Round” Denmark
  • “Better Days” Hong Kong
  • “Collective” Romania
  • “The Man Who Sold His Skin” Tunisia
  • “Quo Vadis, Aida?” Bosnia and Herzegovina

Will Win: Another Round

Could Win: Collective

Want to Win: Another Round

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Emma” Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
  • “Hillbilly Elegy” Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
  • “Mank” Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
  • “Pinocchio” Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti

Will Win: Ma Rainey’s Black Bottom

Could Win: No contest

Want to Win: Ma Rainey’s Black Bottom

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “Da 5 Bloods” Terence Blanchard
  • “Mank” Trent Reznor and Atticus Ross
  • “Minari” Emile Mosseri
  • “News of the World” James Newton Howard
  • “Soul” Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste

Will Win: Soul

Could Win: Minari

Want to Win: Soul

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Fight For You” from “Judas and the Black Messiah”
    Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas
  • “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
    Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite
  • “Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
    Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson
  • “Io Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
    Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini
  • “Speak Now” from “One Night in Miami…”
    Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth

Will Win: Speak Now

Could Win: Io Sì

Want to Win: Speak Now or Husavik

Best motion picture of the year

  • “The Father” David Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne, Producers
  • “Judas and the Black Messiah” Shaka King, Charles D. King and Ryan Coogler, Producers
  • “Mank” Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, Producers
  • “Minari” Christina Oh, Producer
  • “Nomadland” Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao, Producers
  • “Promising Young Woman” Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, Producers
  • “Sound of Metal” Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche, Producers
  • “The Trial of the Chicago 7” Marc Platt and Stuart Besser, Producers

Will Win: Nomadland

Could Win: Minari

Want to Win: Promising Young Woman

Achievement in production design

  • “The Father” Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton
  • “Mank” Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale
  • “News of the World” Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan
  • “Tenet” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

Will Win: Mank

Could Win: News of the World

Want to Win: News of the World

Best animated short film

  • “Burrow” Madeline Sharafian and Michael Capbarat
  • “Genius Loci” Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
  • “If Anything Happens I Love You” Will McCormack and Michael Govier
  • “Opera” Erick Oh
  • “Yes-People” Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson

Will Win: If Anything Happens I Love You

Could Win: Burrow

Want to Win: If Anything Happens I Love You

Best live action short film

  • “Feeling Through” Doug Roland and Susan Ruzenski
  • “The Letter Room” Elvira Lind and Sofia Sondervan
  • “The Present” Farah Nabulsi
  • “Two Distant Strangers” Travon Free and Martin Desmond Roe
  • “White Eye” Tomer Shushan and Shira Hochman

Will Win: The Letter Room

Could Win: Feeling Through

Want to Win: The Letter Room or Feeling Through

Achievement in sound

  • “Greyhound” Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
  • “Mank” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
  • “News of the World” Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
  • “Soul” Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker
  • “Sound of Metal” Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh

Will Win: Sound of Metal

Could Win: No Contest

Want to Win: Sound of Metal

Achievement in visual effects

  • “Love and Monsters” Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox
  • “The Midnight Sky” Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
  • “Mulan” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
  • “The One and Only Ivan” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez
  • “Tenet” Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher

Will Win: Tenet

Could Win: The Midnight Sky

Want to Win: Tenet

Adapted screenplay

  • “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan” Screenplay by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad
  • “The Father” Screenplay by Christopher Hampton and Florian Zeller
  • “Nomadland” Written for the screen by Chloé Zhao
  • “One Night in Miami…” Screenplay by Kemp Powers
  • “The White Tigers” Written for the screen by Ramin Bahrani

Will Win: Nomadland

Could Win: One Night in Miami

Want to Win: One Night in Miami

Original screenplay

  • “Judas and the Black Messiah” Screenplay by Will Berson & Shaka King; Story by Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas
  • “Minari” Written by Lee Isaac Chung
  • “Promising Young Woman” Written by Emerald Fennell
  • “Sound of Metal” Screenplay by Darius Marder & Abraham Marder; Story by Darius Marder & Derek Cianfrance
  • “The Trial of the Chicago 7” Written by Aaron Sorkin

Will Win: Promising Young Woman

Could Win: The Trial of the Chicago 7 or Minari

Want to Win: Promising Young Woman

Find out who takes home the golden statue this Sunday April 25, 2021 on ABC.

93rd Academy Awards Nomination Announcement

Performance by an actor in a leading role

  • Riz Ahmed in “Sound of Metal”
  • Chadwick Boseman in “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Anthony Hopkins in “The Father”
  • Gary Oldman in “Mank”
  • Steven Yeun in “Minari”

Performance by an actor in a supporting role

  • Sacha Baron Cohen in “The Trial of the Chicago 7”
  • Daniel Kaluuya in “Judas and the Black Messiah”
  • Leslie Odom, Jr. in “One Night in Miami…”
  • Paul Raci in “Sound of Metal”
  • Lakeith Stanfield in “Judas and the Black Messiah”

Performance by an actress in a leading role

  • Viola Davis in “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Andra Day in “The United States vs. Billie Holiday”
  • Vanessa Kirby in “Pieces of a Woman”
  • Frances McDormand in “Nomadland”
  • Carey Mulligan in “Promising Young Woman”

Performance by an actress in a supporting role

  • Maria Bakalova in “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”
  • Glenn Close in “Hillbilly Elegy”
  • Olivia Colman in “The Father”
  • Amanda Seyfried in “Mank”
  • Yuh-Jung Youn in “Minari”

Best animated feature film of the year

  • “Onward” Dan Scanlon and Kori Rae
  • “Over the Moon” Glen Keane, Gennie Rim and Peilin Chou
  • “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” Richard Phelan, Will Becher and Paul Kewley
  • “Soul” Pete Docter and Dana Murray
  • “Wolfwalkers” Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young and Stéphan Roelants

Achievement in cinematography

  • “Judas and the Black Messiah” Sean Bobbitt
  • “Mank” Erik Messerschmidt
  • “News of the World” Dariusz Wolski
  • “Nomadland” Joshua James Richards
  • “The Trial of the Chicago 7” Phedon Papamichael

Achievement in costume design

  • “Emma” Alexandra Byrne
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Ann Roth
  • “Mank” Trish Summerville
  • “Mulan” Bina Daigeler
  • “Pinocchio” Massimo Cantini Parrini

Achievement in directing

  • “Another Round” Thomas Vinterberg
  • “Mank” David Fincher
  • “Minari” Lee Isaac Chung
  • “Nomadland” Chloé Zhao
  • “Promising Young Woman” Emerald Fennell

Best documentary feature

  • “Collective” Alexander Nanau and Bianca Oana
  • “Crip Camp” Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
  • “The Mole Agent” Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
  • “My Octopus Teacher” Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster
  • “Time” Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

Best documentary short subject

  • “Colette” Anthony Giacchino and Alice Doyard
  • “A Concerto Is a Conversation” Ben Proudfoot and Kris Bowers
  • “Do Not Split” Anders Hammer and Charlotte Cook
  • “Hunger Ward” Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
  • “A Love Song for Latasha” Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

Achievement in film editing

  • “The Father” Yorgos Lamprinos
  • “Nomadland” Chloé Zhao
  • “Promising Young Woman” Frédéric Thoraval
  • “Sound of Metal” Mikkel E. G. Nielsen
  • “The Trial of the Chicago 7” Alan Baumgarten

Best international feature film of the year

  • “Another Round” Denmark
  • “Better Days” Hong Kong
  • “Collective” Romania
  • “The Man Who Sold His Skin” Tunisia
  • “Quo Vadis, Aida?” Bosnia and Herzegovina

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Emma” Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
  • “Hillbilly Elegy” Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
  • “Mank” Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
  • “Pinocchio” Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “Da 5 Bloods” Terence Blanchard
  • “Mank” Trent Reznor and Atticus Ross
  • “Minari” Emile Mosseri
  • “News of the World” James Newton Howard
  • “Soul” Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Fight For You” from “Judas and the Black Messiah”
    Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas
  • “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
    Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite
  • “Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
    Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson
  • “Io Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
    Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini
  • “Speak Now” from “One Night in Miami…”
    Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth

Best motion picture of the year

  • “The Father” David Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne, Producers
  • “Judas and the Black Messiah” Shaka King, Charles D. King and Ryan Coogler, Producers
  • “Mank” Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, Producers
  • “Minari” Christina Oh, Producer
  • “Nomadland” Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao, Producers
  • “Promising Young Woman” Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, Producers
  • “Sound of Metal” Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche, Producers
  • “The Trial of the Chicago 7” Marc Platt and Stuart Besser, Producers

Achievement in production design

  • “The Father” Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton
  • “Mank” Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale
  • “News of the World” Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan
  • “Tenet” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

Best animated short film

  • “Burrow” Madeline Sharafian and Michael Capbarat
  • “Genius Loci” Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
  • “If Anything Happens I Love You” Will McCormack and Michael Govier
  • “Opera” Erick Oh
  • “Yes-People” Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson

Best live action short film

  • “Feeling Through” Doug Roland and Susan Ruzenski
  • “The Letter Room” Elvira Lind and Sofia Sondervan
  • “The Present” Farah Nabulsi
  • “Two Distant Strangers” Travon Free and Martin Desmond Roe
  • “White Eye” Tomer Shushan and Shira Hochman

Achievement in sound

  • “Greyhound” Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
  • “Mank” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
  • “News of the World” Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
  • “Soul” Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker
  • “Sound of Metal” Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh

Achievement in visual effects

  • “Love and Monsters” Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox
  • “The Midnight Sky” Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
  • “Mulan” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
  • “The One and Only Ivan” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez
  • “Tenet” Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher

Adapted screenplay

  • “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan” Screenplay by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad
  • “The Father” Screenplay by Christopher Hampton and Florian Zeller
  • “Nomadland” Written for the screen by Chloé Zhao
  • “One Night in Miami…” Screenplay by Kemp Powers
  • “The White Tigers” Written for the screen by Ramin Bahrani

Original screenplay

  • “Judas and the Black Messiah” Screenplay by Will Berson & Shaka King; Story by Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas
  • “Minari” Written by Lee Isaac Chung
  • “Promising Young Woman” Written by Emerald Fennell
  • “Sound of Metal” Screenplay by Darius Marder & Abraham Marder; Story by Darius Marder & Derek Cianfrance
  • “The Trial of the Chicago 7” Written by Aaron Sorkin

Predicting the Winners: 92nd Academy Awards

Best Supporting Actor

Tom Hanks, Beautiful Day in the Neighborhood

Anthony Hopkins, The Two Popes

Al Pacino, The Irishman

Joe Pesci, The Irishman

Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood

Will Win: Brad Pitt

Could Win: No Contest

Want to Win: Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood

Best Actress in a Supporting Role

Kathy Bates, Richard Jewell

Laura Dern, Marriage Story

Scarlett Johansson, Jojo Rabbit

Florence Pugh, Little Women

Margot Robbie, Bombshell

Will Win: Laura Dern, Marriage Story

Could Win: Florence Pugh, Little Women

Want to Win: Florence Pugh, Little Women

Achievement in Costume Design

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Once Upon a Time in Hollywood

Will Win: Little Women

Could Win: Jojo Rabbit

Want to Win: Little Women

Achievement in Sound Mixing

Ad Astra

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Will Win: 1917

Could Win: Ford v Ferrari

Want to Win: 1917

Achievement in Sound Editing

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Star Wars: The Rise of Skywalker

Will Win: 1917

Could Win: Ford v Ferrari

Want to Win: 1917

Best Original Score

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Star Wars: The Rise of Skywalker

Will Win: Joker

Could Win: Little Women

Want to Win: Joker

Best Animated Short Film

Dcera (Daughter)

Hair Love

Kitbull

Memorable

Sister

Will Win: Hair Love

Could Win: Kitbull

Want to Win: Hair Love

Best Live Action Short

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors’ Window

Saria

A Sister

Will Win: The Neighbor’s Window

Could Win: Saria

Want to Win: The Neighbor’s Window

Best Documentary Feature

American Factory

The Cave

The Edge of Democracy

For Sama

Honeyland

Will Win: American Factory

Could Win: Honeyland

Want to Win: American Factory

Best Documentary Short Subject

In the Absence

Learning to Skateboard in a Warzone

Life Overtakes Me

St. Louis Superman

Walk Run Cha-Cha

Will Win: Learning to Skateboard in a Warzone

Could Win: St. Louis Superman

Want to Win: Learning to Skateboard in a Warzone

Best International Feature Film

Corpus Christi

Honeyland

Les Miserables

Pain and Glory

Parasite

Will Win: Parasite

Could Win: No Contest

Want to Win: Parasite

Achievement in Production Design

The Irishman

Jojo Rabbit

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

Will Win: Once Upon a Time in Hollywood

Could Win: 1917

Want to Win: Jojo Rabbit

Achievement in Film Editing

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Parasite

Will Win: Parasite

Could Win: Ford v Ferrari

Want to Win: Jojo Rabbit

Achievement in Cinematography

The Irishman

Joker

The Lighthouse

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Will Win: 1917

Could Win: The Lighthouse

Want to Win: 1917

Achievement in Visual Effects

1917

Avengers: Endgame

The Irishman

The Lion King

Star Wars: The Rise of Skywalker

Will Win: Avengers: Endgame

Could Win: 1917

Want to Win: Avengers: Endgame

Achievement in Makeup & Hairstyling

Bombshell

Joker

Judy

Maleficent: Mistress of Evil

1917

Will Win: Bombshell

Could Win: Joker

Want to Win: Bombshell

Best Animated Feature

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Klaus

Missing Link

Toy Story 4

Will Win: Toy Story 4

Could Win: Missing Link

Want to Win: How to Train Your Dragon: The Hidden World

Best Original Song

“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” Toy Story

“I’m Gonna Love Me Again,” Rocketman

“I’m Standing With You,” Breakthrough

“Into the Unknown,” Frozen II

“Stand Up,” Harriet

Will Win: “I’m Gonna Love Me Again”, Rocketman

Could Win: No Contest

Want to Win: “Into the Unknown”, Frozen II

Best Adapted Screenplay

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

The Two Popes

Will Win: Jojo Rabbit

Could Win: Little Women

Want to Win: Jojo Rabbit or Little Women

Best Actor

Antonio Banderas, Pain and Glory

Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time… in Hollywood

Adam Driver, Marriage Story

Joaquin Phoenix, Joker

Jonathan Pryce, The Two Popes

Will Win: Joaquin Phoenix, Joker

Could Win: No Contest

Want to Win: Joaquin Phoenix or Adam Driver

Best Original Screenplay

Knives Out

Marriage Story

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

Will Win: Once Upon a Time in Hollywood

Could Win: Parasite

Want to Win: Marriage Story

Best Actress

Cynthia Erivo, Harriet

Scarlett Johansson, Marriage Story

Saoirse Ronan, Little Women

Charlize Theron, Bombshell

Renee Zellweger, Judy

Will Win: Renee Zellweger, Judy

Could Win: No Contest

Want to Win: Saoirse Ronan, Little Women

Best Director

Bong Joon Ho, Parasite

Sam Mendes, 1917

Todd Phillips, Joker

Martin Scorsese, The Irishman

Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

Will Win: Sam Mendes, 1917

Could Win: Bong Joon Ho, Parasite

Want to Win: Sam Mendes or Bong Joon Ho

Best Picture

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Once Upon a Time… in Hollywood

Parasite

Will Win: Parasite

Could Win: 1917

Want to Win: Jojo Rabbit

The 92nd Academy Awards ceremony, presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences, will honor the best films of 2019 and will take place at the Dolby Theatre in Hollywood on February 9, 2020.

92nd Academy Awards Nomination Announcements!

Best Supporting Actor

Tom Hanks, Beautiful Day in the Neighborhood

Anthony Hopkins, The Two Popes

Al Pacino, The Irishman

Joe Pesci, The Irishman

Brad Pitt, Once Upon a Time… in Hollywood

Best Actress in a Supporting Role

Kathy Bates, Richard Jewell

Laura Dern, Marriage Story

Scarlett Johansson, Jojo Rabbit

Florence Pugh, Little Women

Margot Robbie, Bombshell

Achievement in Costume Design

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Once Upon a Time…in Hollywood

Achievement in Sound Mixing

Ad Astra

Ford vs. Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time…in Hollywood

Achievement in Sound Editing

Ford vs. Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time…in Hollywood

Star Wars: The Rise of Skywalker

Best Original Score

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Star Wars: The Rise of Skywalker

Best Animated Short Film

Dcera (Daughter)

Hair Love

Kitbull

Memorable

Sister

Best Live Action Short

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors’ Window

Saria

A Sister

Best Documentary Feature

American Factory

The Cave

The Edge of Democracy

For Sama

Honeyland

Best Documentary Short Subject

In the Absence

Learning to Skateboard in a Warzone

Life Overtakes Me

St Louis Superman

Walk Run Cha-Cha

Best International Feature Film

Corpus Christi

Honeyland

Les Miserables

Pain and Glory

Parasite

Achievement in Production Design

The Irishman

Jojo Rabbit

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

Achievement in Film Editing

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Parasite

Achievement in Cinematography

The Irishman

Joker

The Lighthouse

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Achievement in Visual Effects

1917

Avengers: Endgame

The Irishman

The Lion King

Star Wars: The Rise of Skywalker

Achievement in Makeup & Hairstyling

Bombshell

Joker

Judy

Maleficent: Mistress of Evil

1917

Best Animated Feature

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Klaus

Missing Link

Toy Story 4

Best Original Song

“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” Toy Story

“I’m Gonna Love Me Again,” Rocketman

“I’m Standing With You,” Breakthrough

“Into the Unknown,” Frozen II

“Stand Up,” Harriet

Best Adapted Screenplay

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

The Two Popes

Best Actor

Antonio Banderas, Pain and Glory

Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time… in Hollywood

Adam Driver, Marriage Story

Joaquin Phoenix, Joker

Jonathan Pryce, The Two Popes

Best Original Screenplay

Knives Out

Marriage Story

1917

Once Upon a Time… in Hollywood

Parasite

Best Actress

Cynthia Erivo, Harriet

Scarlett Johansson, Marriage Story

Saoirse Ronan, Little Women

Charlize Theron, Bombshell

Renee Zellweger, Judy

Best Director

Bong Joon Ho, Parasite

Sam Mendes, 1917

Todd Phillips, Joker

Martin Scorsese, The Irishman

Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

Best Picture

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Once Upon a Time… in Hollywood

Parasite

Nominations for the 91th Academy Awards

Performance by an actor in a leading role

  • Christian Bale in “Vice”
  • Bradley Cooper in “A Star Is Born”
  • Willem Dafoe in “At Eternity’s Gate”
  • Rami Malek in “Bohemian Rhapsody”
  • Viggo Mortensen in “Green Book”

Performance by an actor in a supporting role

  • Mahershala Ali in “Green Book”
  • Adam Driver in “BlacKkKlansman”
  • Sam Elliott in “A Star Is Born”
  • Richard E. Grant in “Can You Ever Forgive Me?”
  • Sam Rockwell in “Vice”

Performance by an actress in a leading role

  • Yalitza Aparicio in “Roma”
  • Glenn Close in “The Wife”
  • Olivia Colman in “The Favourite”
  • Lady Gaga in “A Star Is Born”
  • Melissa McCarthy in “Can You Ever Forgive Me?”

Performance by an actress in a supporting role

  • Amy Adams in “Vice”
  • Marina de Tavira in “Roma”
  • Regina King in “If Beale Street Could Talk”
  • Emma Stone in “The Favourite”
  • Rachel Weisz in “The Favourite”

Best animated feature film of the year

  • “Incredibles 2” Brad Bird, John Walker and Nicole Paradis Grindle
  • “Isle of Dogs” Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson
  • “Mirai” Mamoru Hosoda and Yuichiro Saito
  • “Ralph Breaks the Internet” Rich Moore, Phil Johnston and Clark Spencer
  • “Spider-Man: Into the Spider-Verse” Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord and Christopher Miller

Achievement in cinematography

  • “Cold War” Łukasz Żal
  • “The Favourite” Robbie Ryan
  • “Never Look Away” Caleb Deschanel
  • “Roma” Alfonso Cuarón
  • “A Star Is Born” Matthew Libatique

Achievement in costume design

  • “The Ballad of Buster Scruggs” Mary Zophres
  • “Black Panther” Ruth Carter
  • “The Favourite” Sandy Powell
  • “Mary Poppins Returns” Sandy Powell
  • “Mary Queen of Scots” Alexandra Byrne

Achievement in directing

  • “BlacKkKlansman” Spike Lee
  • “Cold War” Paweł Pawlikowski
  • “The Favourite” Yorgos Lanthimos
  • “Roma” Alfonso Cuarón
  • “Vice” Adam McKay

Best documentary feature

  • “Free Solo” Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes and Shannon Dill
  • “Hale County This Morning, This Evening” RaMell Ross, Joslyn Barnes and Su Kim
  • “Minding the Gap” Bing Liu and Diane Quon
  • “Of Fathers and Sons” Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme and Tobias N. Siebert
  • “RBG” Betsy West and Julie Cohen

Best documentary short subject

  • “Black Sheep” Ed Perkins and Jonathan Chinn
  • “End Game” Rob Epstein and Jeffrey Friedman
  • “Lifeboat” Skye Fitzgerald and Bryn Mooser
  • “A Night at The Garden” Marshall Curry
  • “Period. End of Sentence.” Rayka Zehtabchi and Melissa Berton

Achievement in film editing

  • “BlacKkKlansman” Barry Alexander Brown
  • “Bohemian Rhapsody” John Ottman
  • “The Favourite” Yorgos Mavropsaridis
  • “Green Book” Patrick J. Don Vito
  • “Vice” Hank Corwin

Best foreign language film of the year

  • “Capernaum” Lebanon
  • “Cold War” Poland
  • “Never Look Away” Germany
  • “Roma” Mexico
  • “Shoplifters” Japan

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Border” Göran Lundström and Pamela Goldammer
  • “Mary Queen of Scots” Jenny Shircore, Marc Pilcher and Jessica Brooks
  • “Vice” Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia DeHaney

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “Black Panther” Ludwig Goransson
  • “BlacKkKlansman” Terence Blanchard
  • “If Beale Street Could Talk” Nicholas Britell
  • “Isle of Dogs” Alexandre Desplat
  • “Mary Poppins Returns” Marc Shaiman

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “All The Stars” from “Black Panther”
    Music by Mark Spears, Kendrick Lamar Duckworth and Anthony Tiffith; Lyric by Kendrick Lamar Duckworth, Anthony Tiffith and Solana Rowe
  • “I’ll Fight” from “RBG”
    Music and Lyric by Diane Warren
  • “The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns”
    Music by Marc Shaiman; Lyric by Scott Wittman and Marc Shaiman
  • “Shallow” from “A Star Is Born”
    Music and Lyric by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando and Andrew Wyatt
  • “When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” from “The Ballad of Buster Scruggs”
    Music and Lyric by David Rawlings and Gillian Welch

Best motion picture of the year

  • “Black Panther” Kevin Feige, Producer
  • “BlacKkKlansman” Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele and Spike Lee, Producers
  • “Bohemian Rhapsody” Graham King, Producer
  • “The Favourite” Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday and Yorgos Lanthimos, Producers
  • “Green Book” Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly and Nick Vallelonga, Producers
  • “Roma” Gabriela Rodríguez and Alfonso Cuarón, Producers
  • “A Star Is Born” Bill Gerber, Bradley Cooper and Lynette Howell Taylor, Producers
  • “Vice” Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adam McKay and Kevin Messick, Producers

Achievement in production design

  • “Black Panther” Production Design: Hannah Beachler; Set Decoration: Jay Hart
  • “The Favourite” Production Design: Fiona Crombie; Set Decoration: Alice Felton
  • “First Man” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas
  • “Mary Poppins Returns” Production Design: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
  • “Roma” Production Design: Eugenio Caballero; Set Decoration: Bárbara Enríquez

Best animated short film

  • “Animal Behaviour” Alison Snowden and David Fine
  • “Bao” Domee Shi and Becky Neiman-Cobb
  • “Late Afternoon” Louise Bagnall and Nuria González Blanco
  • “One Small Step” Andrew Chesworth and Bobby Pontillas
  • “Weekends” Trevor Jimenez

Best live action short film

  • “Detainment” Vincent Lambe and Darren Mahon
  • “Fauve” Jeremy Comte and Maria Gracia Turgeon
  • “Marguerite” Marianne Farley and Marie-Hélène Panisset
  • “Mother” Rodrigo Sorogoyen and María del Puy Alvarado
  • “Skin” Guy Nattiv and Jaime Ray Newman

Achievement in sound editing

  • “Black Panther” Benjamin A. Burtt and Steve Boeddeker
  • “Bohemian Rhapsody” John Warhurst and Nina Hartstone
  • “First Man” Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
  • “A Quiet Place” Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl
  • “Roma” Sergio Díaz and Skip Lievsay

Achievement in sound mixing

  • “Black Panther” Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter Devlin
  • “Bohemian Rhapsody” Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali
  • “First Man” Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee and Mary H. Ellis
  • “Roma” Skip Lievsay, Craig Henighan and José Antonio García
  • “A Star Is Born” Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder and Steve Morrow

Achievement in visual effects

  • “Avengers: Infinity War” Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl and Dan Sudick
  • “Christopher Robin” Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones and Chris Corbould
  • “First Man” Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles and J.D. Schwalm
  • “Ready Player One” Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler and David Shirk
  • “Solo: A Star Wars Story” Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Dominic Tuohy

Adapted screenplay

  • “The Ballad of Buster Scruggs” Written by Joel Coen & Ethan Coen
  • “BlacKkKlansman” Written by Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee
  • “Can You Ever Forgive Me?” Screenplay by Nicole Holofcener and Jeff Whitty
  • “If Beale Street Could Talk” Written for the screen by Barry Jenkins
  • “A Star Is Born” Screenplay by Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters

Original screenplay

  • “The Favourite” Written by Deborah Davis and Tony McNamara
  • “First Reformed” Written by Paul Schrader
  • “Green Book” Written by Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
  • “Roma” Written by Alfonso Cuarón
  • “Vice” Written by Adam McKay

The 91st Academy Awards ceremony, presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences, will honor the best films of 2018 and will take place at the Dolby Theatre in Hollywood on February 24, 2019.

2014 Oscar Nominations Announced!

Although there were still some snubs for Rush, The Way,Way Back,  Brie Larson, Daniel Bruhl, and Tom Hanks, I am still very pleased with this years Oscar nominations!  It was by far one of the toughest years to pick from so many great films and performances.  Can’t wait to see who wins the big award on Sunday, March 2nd.

Continue Reading >>