Rss

  • linkedin

Archives for : October2019

4th Annual Critics’ Choice Documentary Awards Nominations

The Critics Choice Association (CCA) has announced the nominees for the fourth annual Critics’ Choice Documentary Awards (CCDA). The winners will be presented their awards at a gala event, hosted by Property Brothers’ Jonathan Scott, on Sunday, November 10, at BRIC in Brooklyn, New York.

The Critics Choice Association will once again be honoring the finest achievements in documentaries released in theaters, on TV and on major digital platforms, as determined by the voting of qualified CCA members.

Leaving Neverland

BEST DOCUMENTARY FEATURE

American Factory (Netflix)

Apollo 11 (Neon)

The Biggest Little Farm (Neon)

The Cave (National Geographic)

Honeyland (Neon)

The Kingmaker (Showtime)

Knock Down the House (Netflix)

Leaving Neverland (HBO)

Maiden (Sony Pictures Classics)

One Child Nation (Amazon Studios)

They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)

The Cave

BEST DIRECTOR

Waad Al-Kateab and Edward Watts, For Sama (PBS)

Steven Bognar and Julia Reichert, American Factory (Netflix)

John Chester, The Biggest Little Farm (Neon)

Feras Fayyad, The Cave (National Geographic)

Peter Jackson, They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)

Todd Douglas Miller, Apollo 11 (Neon)

Nanfu Wang and Jialing Zhang, One Child Nation (Amazon Studios)

Aquarela

BEST CINEMATOGRAPHY

Ben Bernhard and Viktor Kossakovsky, Aquarela (Sony Pictures Classics)

John Chester, The Biggest Little Farm (Neon)

Fejmi Daut and Samir Ljuma, Honeyland (Neon)

Nicholas de Pencier, Anthropocene: The Human Epoch (Kino Lorber)

Muhammed Khair Al Shami, Ammar Suleiman, and Mohammad Eyad, The Cave (National Geographic)

Richard Ladkani, Sea of Shadows (National Geographic)

One Child Nation

BEST EDITING

Georg Michael Fischer and Verena Schönauer, Sea of Shadows (National Geographic)

Todd Douglas Miller, Apollo 11 (Neon)

Jabez Olssen, They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)

Amy Overbeck, The Biggest Little Farm (Neon)

Lindsay Utz, American Factory (Netflix)

Nanfu Wang, One Child Nation (Amazon Studios)

Sea of Shadows

BEST SCORE

Jeff Beal, The Biggest Little Farm (Neon)

Matthew Herbert, The Cave (National Geographic)

Matt Morton, Apollo 11 (Neon)

Plan 9, They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)

H. Scott Salinas, Sea of Shadows (National Geographic)

Eicca Toppinen, Aquarela (Sony Pictures Classics)

The Elephant Queen

BEST NARRATION

Anthropocene: The Human Epoch (Kino Lorber)

   Alicia Vikander, narrator
   Jennifer Baichwal, writer

The Biggest Little Farm (Neon)
   John Chester and Molly Chester, narrators
   John Chester, writer

The Edge of Democracy (Netflix)

   Petra Costa, narrator
   Petra Costa, Carol Pires, David Barker and Moara Passoni, writers

The Elephant Queen (Apple)

   Chiwetel Ejiofor, narrator

   Mark Deeble, writer

For Sama (PBS)

   Waad Al-Kateab, narrator

   Waad Al-Kateab, writer

Joseph Pulitzer: Voice of the People (First Run)

   Adam Driver, narrator

   Oren Rudavsky and Bob Seidman, writers

One Child Nation (Amazon Studios)

   Nanfu Wang, narrator

   Nanfu Wang, writer

Western Stars (Warner Bros.)

   Bruce Springsteen, narrator
   Bruce Springsteen, writer

Love, Antosha

BEST FIRST DOCUMENTARY FEATURE

Midge Costin, Making Waves: The Art of Cinematic Sound (Matson Films)

A.J. Eaton, David Crosby: Remember My Name (Sony Pictures Classics)

Pamela B. Green, Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché (Kino Lorber/Zeitgeist Films)

Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov, Honeyland (Neon)

Richard Miron, For the Birds (Dogwoof)

Garret Price, Love, Antosha (Lurker Films)

Apollo 11

BEST ARCHIVAL DOCUMENTARY

Amazing Grace (Neon)

Apollo 11 (Neon)

Maiden (Sony Pictures Classics)

Mike Wallace is Here (Magnolia)

Pavarotti (CBS Films)

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese (Netflix)

They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)

What’s My Name: Muhammad Ali (HBO)

BEST BIOGRAPHICAL DOCUMENTARY

The Kingmaker

David Crosby: Remember My Name (Sony Pictures Classics)

The Kingmaker (Showtime)

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice (Greenwich)

Love, Antosha (Lurker Films)

Mike Wallace is Here (Magnolia)

Pavarotti (CBS Films)

Toni Morrison: The Pieces I Am (Magnolia)

David Crosby: Remember My Name

BEST MUSIC DOCUMENTARY

Amazing Grace (Neon)

David Crosby: Remember My Name (Sony Pictures Classics)

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice (Greenwich)

Miles Davis: Birth of the Cool (Abramorama)

Pavarotti (CBS Films)

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese (Netflix)

Western Stars (Warner Bros.)

Knock Down the House

BEST POLITICAL DOCUMENTARY

American Factory (Netflix)

The Edge of Democracy (Netflix)

Hail Satan? (Magnolia)

The Kingmaker (Showtime)

Knock Down the House (Netflix)

One Child Nation (Amazon Studios)

The Biggest Little Farm

BEST SCIENCE/NATURE DOCUMENTARY

Anthropocene: The Human Epoch (Kino Lorber)

Apollo 11 (Neon)

Aquarela (Sony Pictures Classic) 

The Biggest Little Farm (Neon)

The Elephant Queen (Apple)

Honeyland (Neon)

Penguins (Disney)

Sea of Shadows (National Geographic)

Bethany Hamilton: Unstoppable

BEST SPORTS DOCUMENTARY

Bethany Hamilton: Unstoppable (Entertainment Studios)

Diego Maradona (HBO)

Maiden (Sony Pictures Classics)

Rodman: For Better or Worse (ESPN)

The Spy Behind Home Plate (Ciesla Foundation)

What’s My Name: Muhammad Ali (HBO)

Screwball

MOST INNOVATIVE DOCUMENTARY

Aquarela (Sony Pictures Classics)

Cold Case Hammarskjöld (Magnolia)

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese (Netflix)

Screwball (Greenwich)

Serendipity (Cohen Media)

They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)

The Chapel at the Border

BEST SHORT DOCUMENTARY

The Chapel at the Border (Atlantic Documentaries)

   (Director and Producer: Jeremy Raff)

Death Row Doctor (The New York Times Op-Docs)

   (Director: Lauren Knapp)

In the Absence (Field of Vision)

   (Director: Yi Seung-Jun. Producer: Gary Byung-Seok Kam)

Lost World
   (Director and Producer: Kalyanee Mam. Producers: Adam Loften and Emmanuel Vaughan-Lee)

Mack Wrestles (ESPN)

   (Directors and Producers: Taylor Hess and Erin Sanger. Producers: Erin Leyden and Gentry Kirby)

Period. End of Sentence. (Netflix)

   (Director: Rayka Zehtabchi. Producers: Melissa Berton, Garrett K. Schiff and Lisa Taback)

The Polaroid Job (The New York Times Op-Docs)

   (Director: Mike Plante)

Sam and the Plant Next Door (The Guardian)

   (Director and Producer: Ömer Sami)

The Unconditional
   (Director and Producer: Dave Adams. Producers: Adam Soltis, Renee Woodruff Adams, Josie Swantek Heitz, and Chris Tuss)

The Waiting Room (The Guardian)

   (Director and Producer: Victoria Mapplebeck)

Honeyland

MOST COMPELLING LIVING SUBJECTS OF A DOCUMENTARY

Dr. Amani Ballor – The Cave (National Geographic)

David Crosby – David Crosby: Remember My Name (Sony Pictures Classics)

Tracy Edwards – Maiden (Sony Pictures Classics)

Imelda Marcos – The Kingmaker (Showtime)

Hatidze Muratova – Honeyland (Neon)

Alexandria Ocasio-Cortez, Amy Vilela, Cori Bush, and Paula Jean Swearengin – Knock Down the House (Netflix)

Linda Ronstadt – Linda Ronstadt: The Sound of My Voice (Greenwich)

Dr. Ruth Westheimer – Ask Dr. Ruth (Hulu)

Amazon’s Treasure Truck makes a Stop in Dallas!

AMAZON’S TREASURE TRUCK HITS THE ROAD FOR MULTI-CITY ELECTRIC BEAUTY POP-UP TOUR, PAMPERING GUESTS WITH STOP IN DALLAS

WHO: Amazon Treasure Truck Pop-Up Beauty Experience hosted in collaboration with Aveeno, Bed Head, Butter London, Gillette, L’Oréal Paris, Maybelline New York, Neutrogena, Pantene, Philips Norelco, and Venus.

WHAT: Amazon’s Treasure Truck experience hits the road once again for a multi-city Electric Beauty Pop-Up Tour, providing consumers with a day of pampering and so much more. Kicking off on Saturday, Sept. 21, the Beauty Pop-Up Tour will travel from New York to Chicago on Saturday, Sept. 28, then to Dallas on Saturday, Oct. 5, and culminate in Los Angeles on Saturday, Oct. 12, bringing with it an exciting and interactive beauty-themed experience. The pop-up will feature hands-on demonstrations and product samples from leading brands such as Aveeno, Bed Head, Butter London, Gillette, L’Oréal Paris, Maybelline New York, Neutrogena, Pantene, Philips Norelco, and Venus.

Beauty-product-lovers can experience the following in Dallas on Saturday, Oct. 5:

  • Hand Masks Hosted by Aveeno
  • Volumizer Styling Hosted by Bead Head
  • 10-Minute Manicure Hosted by Butter London
  • Makeup Application Bar Hosted by L’Oréal and Maybelline
  • Skin360 Skin Scans Hosted by Neutrogena
  • Braid Bar Hosted by Pantene
  • Beard Trims Hosted by Norelco

WHEN: Saturday, Oct. 5, 11:00 a.m. – 6:00 p.m. CT

WHERE: Fashion Industry Gallery

1807 Ross Ave #167

Dallas, TX 75201

DETAILS: Amazon’s Treasure Truck is a unique rolling, immersive shopping experience with top-tier products. To find out when Treasure Truck will be out in your city, you can sign up for text message notifications at amazon.com/treasuretruck. You can also follow Treasure Truck on social media @treasuretruck.

Interview: Alisha Wainwright & Jason Ritter talk “Raising Dion”

Jason Ritter, Alisha Wainwright, & Ja’Siah Young star in “Raising Dion”

Dion is an eight year old boy who has just discovered he has super powers. His mother, Nicole (Alisha Wainwright), is a widowed single mom who’s learning how to best raise her son and protect him from a mysterious villain. “Raising Dion” is a thrilling, family sci-fi/drama premiering on Netflix October 4. Alisha Wainwright and Jason Ritter join Susan Stephens to talk about the show.

Share