Rss

  • linkedin

Archives for : Jimmy Kimmel

Predicting the Winners: 90th Academy Awards

Best Picture:

“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Will Win: “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Could Win: “The Shape of Water”
Want to Win: “Get Out”

Lead Actor:

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Will Win: Gary Oldman, “Darkest Hour”
Could Win: Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Want to Win: Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”

Lead Actress:

Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

Will Win: Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Could Win: Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Want to Win: Margot Robbie, “I, Tonya”

Supporting Actor:

Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Will Win: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Could Win: Willem Dafoe, “The Florida Project”
Want to Win: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Supporting Actress:

Mary J. Blige, “Mudbound”
Allison Janney, “I, Tonya”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Will Win: Allison Janney, “I, Tonya”
Could Win: Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Want to Win: Allison Janney, “I, Tonya”

Director:

“Dunkirk,” Christopher Nolan
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro

Will Win: “The Shape of Water,” Guillermo del Toro
Could Win: “Dunkirk,” Christopher Nolan
Want to Win: “Get Out,” Jordan Peele

Animated Feature:

“The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
“The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo
“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson
“Ferdinand,” Carlos Saldanha
“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

Will Win: “Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson
Could Win: No Contest
Want to Win: “Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson

Animated Short:

“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant
“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon
“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray
“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata
“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

Will Win: “Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant
Could Win: “Lou,” Dave Mullins, Dana Murray
Want to Win: “Lou,” Dave Mullins, Dana Murray

Adapted Screenplay:

“Call Me by Your Name,” James Ivory
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Will Win: “Call Me by Your Name,” James Ivory
Could Win: Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees
Want to Win: “The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber

Original Screenplay:

“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Will Win: “Get Out,” Jordan Peele
Could Win: “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh
Want to Win: “The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani or “Get Out,” Jordan Peele

Cinematography:

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“The Shape of Water,” Dan Laustsen

Will Win: “Blade Runner 2049,” Roger Deakins
Could Win: “Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
Want to Win: “Blade Runner 2049,” Roger Deakins

Best Documentary Feature:

“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
“Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan
“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
“Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

Will Win: “Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
Could Win: “Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
Want to Win: “Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda

Best Documentary Short Subject:

“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
“Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel
“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
“Knife Skills,” Thomas Lennon
“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

Will Win: “Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
Could Win: “Knife Skills,” Thomas Lennon
Want to Win: “Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright

Best Live Action Short Film:

“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson
“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.
“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton
“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

Will Win: “DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
Could Win: “The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson
Want to Win: “DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk

Best Foreign Language Film:

“A Fantastic Woman” (Chile)
“The Insult” (Lebanon)
“Loveless” (Russia)
“On Body and Soul (Hungary)
“The Square” (Sweden)

Will Win: “A Fantastic Woman” (Chile)
Could Win: “The Insult” (Lebanon)
Want to Win: “The Insult” (Lebanon)

Film Editing:

“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
“Dunkirk,” Lee Smith
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

Will Win: “Dunkirk,” Lee Smith
Could Win: “Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
Want to Win: “Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss

Sound Editing:

“Baby Driver,” Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King
“The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Will Win: “Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King
Could Win: “Baby Driver,” Julian Slater
Want to Win: “Baby Driver,” Julian Slater

Sound Mixing:

“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Will Win: “Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
Could Win: “Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
Want to Win: “Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin

Production Design:

“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer
“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis
“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

Will Win: “The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau
Could Win: “Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Want to Win: “The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

Original Score:

“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Will Win: “The Shape of Water,” Alexandre Desplat
Could Win: “Dunkirk,” Hans Zimmer
Want to Win: “The Shape of Water,” Alexandre Desplat

Original Song:

“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

Will Win: “This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul
Could Win: “Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
Want to Win: “This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

Makeup and Hair:

“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard
“Wonder,” Arjen Tuiten

Will Win: “Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
Could Win: “Wonder,” Arjen Tuiten
Want to Win: “Wonder,” Arjen Tuiten

Costume Design:

“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“Phantom Thread,” Mark Bridges
“The Shape of Water,” Luis Sequeira
“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

Will Win: “Phantom Thread,” Mark Bridges
Could Win: “Victoria and Abdul,” Consolata Boyle
Want to Win: “Phantom Thread,” Mark Bridges

Visual Effects:

“Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
“Star Wars: The Last Jedi,”  Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlon
“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

Will Win: “War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist
Could Win: “Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Want to Win: “War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

We will see how many of my predictions are right…Watch the 90th Academy Awards Sunday, March 4, 2018- on ABC.  Hosted by Jimmy Kimmel!