Rss

  • linkedin

Archives for : Best Picture

75th Annual Golden Globe Nominations!

Best Motion Picture, Drama

Call Me by Your Name

Dunkirk

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Motion Picture, Musical or Comedy

The Disaster Artist

Get Out

The Greatest Showman

I, Tonya

Lady Bird

Best Animated Feature Film

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent 

Best Foreign Language Film

A Fantastic Woman (Chile)

First They Killed My Father (Cambodia)

In the Fade (Germany/France)

Loveless (Russia)

The Square (Sweden/Germany/France)

Best Director – Motion Picture

Guillermo del Torro, The Shape of Water

Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Christopher Nolan, Dunkirk

Ridley Scott, All the Money in the World

Steven Spielberg, The Post

Best Screenplay – Motion Picture

Guillermo del Torro and Vanessa Taylor, The Shape of Water

Greta Gerwig, Lady Bird

Elizabeth Hannah and Josh Singer, The Post

Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Aaron Sorkin, Molly’s Game 

Best Actor in a Motion Picture, Drama

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Daniel Day Lewis, Phantom Thread

Tom Hanks, The Post

Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best Actress in a Motion Picture, Drama

Jessica Chastain, Molly’s Game

Sally Hawkins, The Shape of Water

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Meryl Streep, The Post

Michelle Williams, All the Money in the World

Best Actor in a Motion Picture, Musical or Comedy

Steve Carell, Battle of the Sexes

Ansel Elgort, Baby Driver

James Franco, The Disaster Artist

Hugh Jackman, The Greatest Showman

Daniel Kaluuya, Get Out

Best Actress in a Motion Picture, Musical or Comedy

Judi Dench, Victoria and Abdul

Helen Mirren, The Leisure Seeker

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Emma Stone, Battle of the Sexes

Best Supporting Actor in a Motion Picture

Willem Dafoe, The Florida Project

Armie Hammer, Call Me by Your Name

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress in a Motion Picture

Mary J. Blige, Mudbound

Hong Chau, Downsizing

Allison Janney, I, Tonya

Laurie Metcalfe, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Original Song – Motion Picture

“Home,” Ferdinand

“Mighty River,” Mudbound

“Remember Me,” Coco

“The Star,” The Star

“This Is Me,” The Greatest Showman

Best Original Score – Motion Picture

Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Alexander Desplat, The Shape of Water

Jonny Greenwood, Phantom Thread

John Williams, The Post

Hans Zimmer, Dunkirk

Best TV Series, Drama

The Crown (Netflix)

Game of Thrones (HBO)

The Handmaid’s Tale (Hulu)

Stranger Things (Netflix)

This Is Us (NBC)

Best TV Series, Comedy

black-ish (ABC)

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Master of None (Netflix)

Smilf (Showtime)

Will & Grace (NBC)

Best TV Movie or Limited-Series

Big Little Lies (HBO)

Fargo (FX)

Feud: Bette and Joan (FX)

The Sinner (USA Network)

Top of the Lake: China Girl (Sundance TV)

Best Actor in a TV Series, Drama

Jason Bateman, Ozark

Sterling K. Brown, This Is Us

Freddie Highmore, The Good Doctor

Bob Odenkirk, Better Call Saul

Liev Schreiber, Ray Donovan

Best Actress in a TV Series, Drama

Caitriona Balfe, Outlander

Claire Foy, The Crown

Maggie Gyllenhaal, The Deuce

Katherine Langford, 13 Reasons Why

Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale

Best Actor in a TV Series, Comedy

Anthony Anderson, black-ish

Aziz Ansari, Master of None

Kevin Bacon, I Love Dick

William H. Macy, Shameless

Eric McCormack, Will & Grace

Best Actress in a TV Series, Comedy

Pamela Adlon, Better Things

Alison Brie, GLOW

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Issa Rae, Insecure

Frankie Shaw, Smilf

Best Actor in a Limited-Series or TV Movie

Robert De Niro, The Wizard of Lies

Jude Law, The Young Pope

Kyle MacLachlan, Twin Peaks

Ewan McGregor, Fargo

Geoffrey Rush, Genius

Best Actress in a Limited-Series or TV Movie

Jessica Biel, The Sinner

Nicole Kidman, Big Little Lies

Jessica Lange, Feud: Bette and Joan

Susan Sarandon, Feud: Bette and Joan

Reese Witherspoon, Big Little Lies

Best Supporting Actor in a Series, Limited-Series or TV Movie

David Harbour, Stranger Things

Alfred Molina, Feud: Bette and Joan

Christian Slater, Mr. Robot

Alexander Skarsgård, Big Little lies

David Thewlis, Fargo

Best Supporting Actress in a Series, Limited-Series, or TV Movie

Laura Dern, Big Little Lies

Ann Dowd, The Handmaid’s Tale

Chrissy Metz, This Is Us

Michelle Pfeiffer, The Wizard of Lies

Shailene Woodley, Big Little Lies

 

Wednesday on NBC, Will & Grace stars Eric McCormack and Debra Messing host the two-hour Golden Globes 75th Anniversary Special.

Nominations for the 88th Academy Awards

oscar

Best Picture:

  • The Big Short
  • Bridge of Spies
  • Brooklyn
  • Mad Max: Fury Road
  • The Martian
  • The Revenant
  • Room
  • Spotlight

Best Director:

  • Adam McKay – The Big Short
  • Alejandro González Iñárritu – The Revenant
  • Lenny Abramson – The Room
  • Tom McCarthy – Spotlight
  • Ridley Scott – The Martian

Best Actor:

  • Bryan Cranston – Trumbo
  • Matt Damon – The Martian
  • Michael Fassbender – Steve Jobs
  • Leonardo DiCaprio – The Revenant
  • Eddie Redmayne – The Danish Girl

Best Actress:

  • Cate Blanchett – Carol
  • Brie Larson – Room
  • Jennifer Lawrence – Joy
  • Charlotte Rampling – 45 Years
  • Saoirse Ronan – Brooklyn

Best Supporting Actor:

  • Christian Bale – The Big Short
  • Tom Hardy – The Revenant
  • Mark Ruffalo – Spotlight
  • Sylvester Stallone – Creed
  • Mark Rylance – Bridge of Spies

Best Supporting Actress:

  • Jennifer Jason Leigh – Hateful Eight
  • Rooney Mara – Carol
  • Rachel McAdams – Spotlight
  • Kate Winslet – Steve Jobs
  • Alicia Vikander – The Danish Girl

Best Original Screenplay:

  • Matt Charman, Joel & Ethan Coen – Bridge of Spies
  • Alex Garland – Ex Machina
  • Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley, Ronnie del Carmin – Inside Out
  • Josh Singer and Tom McCarthy – Spotlight
  • Andrea Berloff, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge, Alan Wenkus, Andrea Berloff –Straight Outta Compton

Best Adapted Screenplay:

  • Nick Hornby – Brooklyn
  • Adam McKay and Charles Randolph – The Big Short
  • Drew Goddard – The Martian
  • Phyllis Nagy – Carol
  • Emma Donoghue – Room

Best Animated Feature Film:

  • Anomalisa
  • Inside Out
  • Boy and the World
  • Shaun of the Sheep
  • When Marnie Was There

Best Foreign Language Film:

  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • A War
  • Son of Saul
  • Theeb

Best Documentary — Feature:

  • Amy
  • Cartel Land
  • The Look of Silence
  • What Happened Miss Simone?
  • Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom

Best Documentary — Short Subject:

  • Body Team 12
  • Chau, Beyond the Lines
  • Last Day of Freedom
  • Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
  • A Girl in the River: The Price of Forgiveness

Best Live Action Short Film:

  • Day One
  • Everything Will Be Okay
  • Stutterer
  • Ave Maria
  • Shok

Best Animated Short Film:

  • Sanjay’s Super Team
  • An Object at Rest
  • If I Was God…
  • Bear Story
  • World of Tomorrow

Best Original Score:

  • The Hateful Eight
  • Sicario
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Bridge of Spies
  • Carol

Best Original Song:

  • “Earned It” – 50 Shades of Gray
  • “Writing’s on the Wall” – Spectre
  • “Manta Ray” – Racing Extinction
  • “Simple Song #3” – Youth
  • “Till it Happens to You” – The Hunting Ground

Best Sound Editing:

  • Mad Max: Fury Road
  • The Martian
  • The Revenant
  • Sicario
  • Star Wars: The Force Awakens

Best Sound Mixing:

  • Bridge of Spies
  • Mad Max: Fury Road
  • The Martian
  • The Revenant
  • Star Wars: The Force Awakens

Best Production Design:

  • Mad Max: Fury Road
  • The Martian
  • The Revenant
  • Bridge of Spies
  • The Danish Girl

Best Cinematography:

  • Edward Lachman – Carol
  • Robert Richardson – The Hateful Eight
  • John Seale – Mad Max: Fury Road
  • Emmanuel Lubezki – The Revenant
  • Roger Deakins – Sicario

Best Makeup and Hairstyling:

  • Mad Max: Fury Road
  • The Revenant
  • The 100-Year-Old Man Who Climbed out the Window and Disappeared

Best Costume Design:

  • Carol
  • Cinderella
  • The Danish Girl
  • Mad Max: Fury Road
  • The Revenant

Best Film Editing:

  • The Big Short
  • Mad Max: Fury Road
  • The Revenant
  • Spotlight
  • Star Wars: The Force Awakens

Best Visual Effects:

  • The Revenant
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Mad Max: Fury Road
  • Ex Machina
  • The Martian

The Oscars, hosted by Chris Rock for the second time, will be held on Feb. 28 and air live on ABC.

Nominations for the 87th Academy Awards

Performance by an actor in a leading role

  • Steve Carell in “Foxcatcher”
  • Bradley Cooper in “American Sniper”
  • Benedict Cumberbatch in “The Imitation Game”
  • Michael Keaton in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
  • Eddie Redmayne in “The Theory of Everything”

Performance by an actor in a supporting role

  • Robert Duvall in “The Judge”
  • Ethan Hawke in “Boyhood”
  • Edward Norton in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
  • Mark Ruffalo in “Foxcatcher”
  • J.K. Simmons in “Whiplash”

Performance by an actress in a leading role

  • Marion Cotillard in “Two Days, One Night”
  • Felicity Jones in “The Theory of Everything”
  • Julianne Moore in “Still Alice”
  • Rosamund Pike in “Gone Girl”
  • Reese Witherspoon in “Wild”

Performance by an actress in a supporting role

  • Patricia Arquette in “Boyhood”
  • Laura Dern in “Wild”
  • Keira Knightley in “The Imitation Game”
  • Emma Stone in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
  • Meryl Streep in “Into the Woods”

Best animated feature film of the year

  • “Big Hero 6” Don Hall, Chris Williams and Roy Conli
  • “The Boxtrolls” Anthony Stacchi, Graham Annable and Travis Knight
  • “How to Train Your Dragon 2” Dean DeBlois and Bonnie Arnold
  • “Song of the Sea” Tomm Moore and Paul Young
  • “The Tale of the Princess Kaguya” Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura

Achievement in cinematography

  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Emmanuel Lubezki
  • “The Grand Budapest Hotel” Robert Yeoman
  • “Ida” Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski
  • “Mr. Turner” Dick Pope
  • “Unbroken” Roger Deakins

Achievement in costume design

  • “The Grand Budapest Hotel” Milena Canonero
  • “Inherent Vice” Mark Bridges
  • “Into the Woods” Colleen Atwood
  • “Maleficent” Anna B. Sheppard and Jane Clive
  • “Mr. Turner” Jacqueline Durran

Achievement in directing

  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Alejandro G. Iñárritu
  • “Boyhood” Richard Linklater
  • “Foxcatcher” Bennett Miller
  • “The Grand Budapest Hotel” Wes Anderson
  • “The Imitation Game” Morten Tyldum

Best documentary feature

  • “CitizenFour” Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky
  • “Finding Vivian Maier” John Maloof and Charlie Siskel
  • “Last Days in Vietnam” Rory Kennedy and Keven McAlester
  • “The Salt of the Earth” Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado and David Rosier
  • “Virunga” Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Best documentary short subject

  • “Crisis Hotline: Veterans Press 1” Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry
  • “Joanna” Aneta Kopacz
  • “Our Curse” Tomasz Sliwinski and Maciej Slesicki
  • “The Reaper (La Parka)” Gabriel Serra Arguello
  • “White Earth” J. Christian Jensen

Achievement in film editing

  • “American Sniper” Joel Cox and Gary D. Roach
  • “Boyhood” Sandra Adair
  • “The Grand Budapest Hotel” Barney Pilling
  • “The Imitation Game” William Goldenberg
  • “Whiplash” Tom Cross

Best foreign language film of the year

  • “Ida” Poland
  • “Leviathan” Russia
  • “Tangerines” Estonia
  • “Timbuktu” Mauritania
  • “Wild Tales” Argentina

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Foxcatcher” Bill Corso and Dennis Liddiard
  • “The Grand Budapest Hotel” Frances Hannon and Mark Coulier
  • “Guardians of the Galaxy” Elizabeth Yianni-Georgiou and David White

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “The Grand Budapest Hotel” Alexandre Desplat
  • “The Imitation Game” Alexandre Desplat
  • “Interstellar” Hans Zimmer
  • “Mr. Turner” Gary Yershon
  • “The Theory of Everything” Jóhann Jóhannsson

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Everything Is Awesome” from “The Lego Movie” Music and Lyric by Shawn Patterson
  • “Glory” from “Selma” Music and Lyric by John Stephens and Lonnie Lynn
  • “Grateful” from “Beyond the Lights” Music and Lyric by Diane Warren
  • “I’m Not Gonna Miss You” from “Glen Campbell…I’ll Be Me” Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond
  • “Lost Stars” from “Begin Again” Music and Lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

Best motion picture of the year

  • “American Sniper” Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper and Peter Morgan, Producers
  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Alejandro G. Iñárritu, John Lesher and James W. Skotchdopole, Producers
  • “Boyhood” Richard Linklater and Cathleen Sutherland, Producers
  • “The Grand Budapest Hotel” Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson, Producers
  • “The Imitation Game” Nora Grossman, Ido Ostrowsky and Teddy Schwarzman, Producers
  • “Selma” Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner and Jeremy Kleiner, Producers
  • “The Theory of Everything” Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce and Anthony McCarten, Producers
  • “Whiplash” Jason Blum, Helen Estabrook and David Lancaster, Producers

Achievement in production design

  • “The Grand Budapest Hotel” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock
  • “The Imitation Game” Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald
  • “Interstellar” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
  • “Into the Woods” Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
  • “Mr. Turner” Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts

Best animated short film

  • “The Bigger Picture” Daisy Jacobs and Christopher Hees
  • “The Dam Keeper” Robert Kondo and Dice Tsutsumi
  • “Feast” Patrick Osborne and Kristina Reed
  • “Me and My Moulton” Torill Kove
  • “A Single Life” Joris Oprins

Best live action short film

  • “Aya” Oded Binnun and Mihal Brezis
  • “Boogaloo and Graham” Michael Lennox and Ronan Blaney
  • “Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak)” Hu Wei and Julien Féret
  • “Parvaneh” Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger
  • “The Phone Call” Mat Kirkby and James Lucas

Achievement in sound editing

  • “American Sniper” Alan Robert Murray and Bub Asman
  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Martín Hernández and Aaron Glascock
  • “The Hobbit: The Battle of the Five Armies” Brent Burge and Jason Canovas
  • “Interstellar” Richard King
  • “Unbroken” Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Achievement in sound mixing

  • “American Sniper” John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
  • “Interstellar” Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
  • “Unbroken” Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee
  • “Whiplash” Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley

Achievement in visual effects

  • “Captain America: The Winter Soldier” Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
  • “Dawn of the Planet of the Apes” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
  • “Guardians of the Galaxy” Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
  • “Interstellar” Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher
  • “X-Men: Days of Future Past” Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Adapted screenplay

  • “American Sniper” Written by Jason Hall
  • “The Imitation Game” Written by Graham Moore
  • “Inherent Vice” Written for the screen by Paul Thomas Anderson
  • “The Theory of Everything” Screenplay by Anthony McCarten
  • “Whiplash” Written by Damien Chazelle

Original screenplay

  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Written by Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
  • “Boyhood” Written by Richard Linklater
  • “Foxcatcher” Written by E. Max Frye and Dan Futterman
  • “The Grand Budapest Hotel” Screenplay by Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness
  • “Nightcrawler” Written by Dan Gilroy

Predicting the Winners: 86th Academy Awards

BEST PICTURE

“American Hustle”
“Captain Phillips”
“Dallas Buyers Club”
“Gravity”
“Her”
“Nebraska”
“Philomena”
“12 Years a Slave”
“The Wolf of Wall Street”

Will Win: “12 Years a Slave”
Could Win: “Gravity”
Want to Win: “The Wolf of Wall Street”
            

BEST DIRECTOR

David O. Russell, “American Hustle”
Alfonso Cuaron, “Gravity”
Alexander Payne, “Nebraska”
Steve McQueen, “12 Years a Slave”
Martin Scorsese, “The Wolf of Wall Street”

Will Win: Alfonso Cuaron, “Gravity”
Could Win: Steve McQueen, “12 Years a Slave”
Want to Win: Alfonso Cuaron, “Gravity”
            

BEST ACTOR

Christian Bale, “American Hustle”
Bruce Dern, “Nebraska”
Leonardo DiCaprio, “The Wolf of Wall Street”
Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”
Matthew McConaughey, “Dallas Buyers Club”

Will Win: Matthew McConaughey, “Dallas Buyers Club”
Could Win: Leonardo DiCaprio, “The Wolf of Wall Street”
Want to Win: Leonardo DiCaprio, “The Wolf of Wall Street” (Will still be happy for McConaughey)
          

BEST ACTRESS

Amy Adams, “American Hustle”
Cate Blanchett, “Blue Jasmine”
Sandra Bullock, “Gravity”
Judi Dench, “Philomena”
Meryl Streep, “August: Osage County”

Will Win: Cate Blanchett, “Blue Jasmine”
Could Win: Sandra Bullock, “Gravity”
Want to Win: Cate Blanchett, “Blue Jasmine”
          

BEST SUPPORTING ACTOR

Barkhad Abdi, “Captain Phillips”
Bradley Cooper, “American Hustle”
Michael Fassbender, “12 Years a Slave”
Jonah Hill, “The Wolf of Wall Street”
Jared Leto, “Dallas Buyers Club”

Will Win: Jared Leto, “Dallas Buyers Club”
Could Win: No Contest
Want to Win: Jared Leto, “Dallas Buyers Club”
           

BEST SUPPORTING ACTRESS

Sally Hawkins, “Blue Jasmine”’
Jennifer Lawrence, “American Hustle”
Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave”
Julia Roberts, “August: Osage County”
June Squibb, “Nebraska.”

Will Win: Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave”
Could Win: Jennifer Lawrence, “American Hustle”
Want to Win: Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave”
           

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke, “Before Midnight”
Billy Ray, “Captain Phillips”
Steve Coogan and Jeff Pope, “Philomena”
John Ridley, “12 Years a Slave”
Terence Winter, “The Wolf of Wall Street”

Will Win: John Ridley, “12 Years a Slave”
Could Win: Steve Coogan and Jeff Pope, “Philomena”
Want to Win: John Ridley, “12 Years a Slave”
           

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Eric Warren Singer and David O. Russell, “American Hustle”
Woody Allen, “Blue Jasmine”
Craig Borten & Melisa Wallack, “Dallas Buyers Club”
Spike Jonze, “Her”
Bob Nelson, “Nebraska”

Will Win: Spike Jonze, “Her”
Could Win: Eric Warren Singer and David O. Russell, “American Hustle”
Want to Win: Spike Jonze, “Her”
           

BEST ANIMATED FILM

“The Croods”
“Despicable Me 2”
“Ernest & Celestine”
“Frozen”
“The Wind Rises”

Will Win: “Frozen”
Could Win: No Contest
Want to Win: “Frozen”
            

BEST DOCUMENTARY

“The Act of Killing”
”Cutie and the Boxer”
”Dirty Wars”
”The Square”
”20 Feet from Stardom”

Will Win: “20 Feet from Stardom”
Could Win: “The Act of Killing”
Want to Win: “20 Feet from Stardom”
           

BEST FOREIGN FILM

“The Broken Circle Breakdown,” Belgium
“The Great Beauty,” Italy
“The Hunt,” Denmark
“The Missing Picture,” Cambodia
“Omar,” Palestine

Will Win: “The Great Beauty,” Italy
Could Win: “The Hunt,” Denmark
Want to Win: “The Great Beauty,” Italy
           

BEST ORIGINAL SONG

“Happy” from “Despicable Me 2,” Pharrell Williams
“Let It Go” from “Frozen,” Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
“The Moon Song” from “Her,” Karen O and Spike Jonze
“Ordinary Love” from “Mandela: Long Walk to Freedom,” Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton and Larry Mullen.

Will Win: “Let It Go” from “Frozen,” Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
Could Win: “Ordinary Love” from “Mandela: Long Walk to Freedom,” Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton and Larry Mullen.
Want to Win: “Let It Go” from “Frozen,” Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
           

BEST ORIGINAL SCORE

“The Book Thief,” John Williams
“Gravity,” Steven Price
“Her,” William Butler and Owen Pallett
“Philomena,” Alexandre Desplat
“Saving Mr. Banks,” Thomas Newman

Will Win: “Gravity,” Steven Price
Could Win: “Her,” William Butler and Owen Pallett
Want to Win: “Her,” William Butler and Owen Pallett
           

BEST COSTUME DESIGN

“American Hustle”
”The Grandmaster”
”The Great Gatsby”
”The Invisible Woman”
”12 Years a Slave”

Will Win: “The Great Gatsby”
Could Win: “American Hustle”
Want to Win: “The Great Gatsby”
           

BEST PRODUCTION DESIGN

“American Hustle”
”Gravity”
”The Great Gatsby”
”Her”
”12 Years a Slave”

Will Win: “The Great Gatsby”
Could Win: “Gravity”
Want to Win: “Her”
           

BEST VISUAL EFFECTS

“Gravity”
”The Hobbit: The Desolation of Smaug”
”Iron Man 3″
”The Lone Ranger”
”Star Trek Into Darkness”

Will Win: “Gravity”
Could Win: No Contest
Want to Win: “Gravity”
           

BEST FILM EDITING

“American Hustle”
”Captain Phillips”
”Dallas Buyers Club”
”Gravity”
”12 Years a Slave”

Will Win: “Gravity”
Could Win: “12 Years a Slave”
Want to Win: “Gravity”
           

BEST CINEMATOGRAPHY

“The Grandmaster”
”Gravity”
”Inside Llewyn Davis”
”Nebraska”
”Prisoners”

Will Win: “Gravity”
Could Win: No Contest
Want to Win: “Prisoners”
           

BEST SOUND EDITING

“All Is Lost”
”Captain Phillips”
”Gravity”
”The Hobbit: The Desolation of Smaug”
”Lone Survivor”

Will Win: “Gravity”
Could Win: “Captain Phillips”
Want to Win: “Gravity”
           

BEST SOUND MIXING

“Captain Phillips”
”Gravity”
”The Hobbit: The Desolation of Smaug”
”Inside Llewyn Davis”
”Lone Survivor”

Will Win: “Lone Survivor” (Just to mix things up?)
Could Win: “Gravity”
Want to Win: “Captain Phillips”
           

BEST MAKE UP & HAIRSTYLING

“Dallas Buyers Club”
”Jackass Presents: Bad Grandpa”
”The Lone Ranger”

Will Win: “Dallas Buyers Club”
Could Win: ”Jackass Presents: Bad Grandpa”
Want to Win: “Dallas Buyers Club”
            

BEST DOCUMENTARY (SHORT)

“CaveDigger”
”Facing Fear”
”Karama Has No Walls”
”The Lady in Number 6: Music Saved My Life”
”Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall”

Blind Guess: ”The Lady in Number 6: Music Saved My Life”
            

BEST SHORT FILM (ANIMATED)

“Feral”
”Get a Horse!”
”Mr. Hublot”
”Possessions”
“Room on the Broom”

Blind Guess: “Get a Horse!”
           

BEST SHORT FILM (LIVE ACTION)

“Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)”
”Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)”
”Helium”
”Pitaako Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)”
”The Voorman Problem”

Blind Guess: “The Voorman Problem”

We will see how many of my predictions are right…Watch the 86th Academy Awards Sunday, March 2, 2014-7pm ET on ABC.  Hosted by Ellen DeGeneres!

2014 Oscar Nominations Announced!

Although there were still some snubs for Rush, The Way,Way Back,  Brie Larson, Daniel Bruhl, and Tom Hanks, I am still very pleased with this years Oscar nominations!  It was by far one of the toughest years to pick from so many great films and performances.  Can’t wait to see who wins the big award on Sunday, March 2nd.

Continue Reading >>