Rss

  • linkedin

Archives for : The Academy of Motion Picture Arts and Sciences

Predicting the Winners: 94th Academy Awards

Performance by an actor in a leading role

  • Javier Bardem in “Being the Ricardos”
  • Benedict Cumberbatch in “The Power of the Dog”
  • Andrew Garfield in “tick, tick…BOOM!”
  • Will Smith in “King Richard”
  • Denzel Washington in “The Tragedy of Macbeth”

Will Win: Will Smith

Could Win: Benedict Cumberbatch

Want to Win: Will Smith

Performance by an actor in a supporting role

  • Ciarán Hinds in “Belfast”
  • Troy Kotsur in “CODA”
  • Jesse Plemons in “The Power of the Dog”
  • J.K. Simmons in “Being the Ricardos”
  • Kodi Smit-McPhee in “The Power of the Dog”

Will Win: Troy Kotsur

Could Win: Kodi Smit-McPhee

Want to Win: Troy Kotsur

Performance by an actress in a leading role

  • Jessica Chastain in “The Eyes of Tammy Faye”
  • Olivia Colman in “The Lost Daughter”
  • Penélope Cruz in “Parallel Mothers”
  • Nicole Kidman in “Being the Ricardos”
  • Kristen Stewart in “Spencer”

Will Win: Jessica Chastain

Could Win: Nicole Kidman

Want to Win: Jessica Chastain

Performance by an actress in a supporting role

  • Jessie Buckley in “The Lost Daughter”
  • Ariana DeBose in “West Side Story”
  • Judi Dench in “Belfast”
  • Kirsten Dunst in “The Power of the Dog”
  • Aunjanue Ellis in “King Richard”

Will Win: Ariana DeBose

Could Win: Aunjanue Ellis

Want to Win: Ariana DeBose or Kirsten Dunst

Best animated feature film of the year

  • “Encanto” Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino and Clark Spencer
  • “Flee” Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sorensen and Charlotte De La Gournerie
  • “Luca” Enrico Casarosa and Andrea Warren
  • “The Mitchells vs. the Machines” Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller and Kurt Albrecht
  • “Raya and the Last Dragon” Don Hall, Carlos López Estrada, Osnat Shurer and Peter Del Vecho

Will Win: Encanto

Could Win: The Mitchells vs. the Machines

Want to Win: The Mitchells vs. the Machines

Achievement in cinematography

  • “Dune” Greig Fraser
  • “Nightmare Alley” Dan Laustsen
  • “The Power of the Dog” Ari Wegner
  • “The Tragedy of Macbeth” Bruno Delbonnel
  • “West Side Story” Janusz Kaminski

Will Win: Dune

Could Win: The Power of the Dog

Want to Win: West Side Story

Achievement in costume design

  • “Cruella” Jenny Beavan
  • “Cyrano” Massimo Cantini Parrini and Jacqueline Durran
  • “Dune” Jacqueline West and Robert Morgan
  • “Nightmare Alley” Luis Sequeira
  • “West Side Story” Paul Tazewell

Will Win: Cruella

Could Win: West Side Story

Want to Win: Cruella

Achievement in directing

  • “Belfast” Kenneth Branagh
  • “Drive My Car” Ryusuke Hamaguchi
  • “Licorice Pizza” Paul Thomas Anderson
  • “The Power of the Dog” Jane Campion
  • “West Side Story” Steven Spielberg

Will Win: Jane Campion

Could Win: Steven Spielberg

Want to Win: No preference

Best documentary feature

  • “Ascension” Jessica Kingdon, Kira Simon-Kennedy and Nathan Truesdell
  • “Attica” Stanley Nelson and Traci A. Curry
  • “Flee” Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen and Charlotte De La Gournerie
  • “Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)” Ahmir “Questlove” Thompson, Joseph Patel, Robert Fyvolent and David Dinerstein
  • “Writing with Fire” Rintu Thomas and Sushmit Ghosh

Will Win: Summer of Soul

Could Win: Flee

Want to Win: Summer of Soul

Best documentary short subject

  • “Audible” Matt Ogens and Geoff McLean
  • “Lead Me Home” Pedro Kos and Jon Shenk
  • “The Queen of Basketball” Ben Proudfoot
  • “Three Songs for Benazir” Elizabeth Mirzaei and Gulistan Mirzaei
  • “When We Were Bullies” Jay Rosenblatt

Will Win: The Queen of Basket Ball

Could Win: Audible or When We Were Bullies

Want to Win: The Queen of Basket Ball or Audible

Achievement in film editing

  • “Don’t Look Up” Hank Corwin
  • “Dune” Joe Walker
  • “King Richard” Pamela Martin
  • “The Power of the Dog” Peter Sciberras
  • “tick, tick…BOOM!” Myron Kerstein and Andrew Weisblum

Will Win: Dune

Could Win: Don’t Look Up or King Richard

Want to Win: Don’t Look Up or King Richard

Best international feature film of the year

  • “Drive My Car” Japan
  • “Flee” Denmark
  • “The Hand of God” Italy
  • “Lunana: A Yak in the Classroom” Bhutan
  • “The Worst Person in the World” Norway

Will Win: Drive My Car

Could Win: Flee

Want to Win: Drive My Car

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Coming 2 America” Mike Marino, Stacey Morris and Carla Farmer
  • “Cruella” Nadia Stacey, Naomi Donne and Julia Vernon
  • “Dune” Donald Mowat, Love Larson and Eva von Bahr
  • “The Eyes of Tammy Faye” Linda Dowds, Stephanie Ingram and Justin Raleigh
  • “House of Gucci” Göran Lundström, Anna Carin Lock and Frederic Aspiras

Will Win: The Eyes of Tammy Faye

Could Win: Cruella

Want to Win: The Eyes of Tammy Faye

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “Don’t Look Up” Nicholas Britell
  • “Dune” Hans Zimmer
  • “Encanto” Germaine Franco
  • “Parallel Mothers” Alberto Iglesias
  • “The Power of the Dog” Jonny Greenwood

Will Win: Dune

Could Win: Encanto

Want to Win: Encanto

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Be Alive” from “King Richard”
    Music and Lyric by DIXSON and Beyoncé Knowles-Carter
  • “Dos Oruguitas” from “Encanto”
    Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda
  • “Down To Joy” from “Belfast”
    Music and Lyric by Van Morrison
  • “No Time To Die” from “No Time to Die”
    Music and Lyric by Billie Eilish and Finneas O’Connell
  • “Somehow You Do” from “Four Good Days”
    Music and Lyric by Diane Warren

Will Win: “No Time to Die”

Could Win: “Dos Oruguitas”

Want to Win: “Be Alive”

Best motion picture of the year

  • “Belfast” Laura Berwick, Kenneth Branagh, Becca Kovacik and Tamar Thomas, Producers
  • “CODA” Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi and Patrick Wachsberger, Producers
  • “Don’t Look Up” Adam McKay and Kevin Messick, Producers
  • “Drive My Car” Teruhisa Yamamoto, Producer
  • “Dune” Mary Parent, Denis Villeneuve and Cale Boyter, Producers
  • “King Richard” Tim White, Trevor White and Will Smith, Producers
  • “Licorice Pizza” Sara Murphy, Adam Somner and Paul Thomas Anderson, Producers
  • “Nightmare Alley” Guillermo del Toro, J. Miles Dale and Bradley Cooper, Producers
  • “The Power of the Dog” Jane Campion, Tanya Seghatchian, Emile Sherman, Iain Canning and Roger Frappier, Producers
  • “West Side Story” Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers

Will Win: The Power of the Dog

Could Win: CODA

Want to Win: King Richard, CODA, Don’t Look Up

Achievement in production design

  • “Dune” Production Design: Patrice Vermette; Set Decoration: Zsuzsanna Sipos
  • “Nightmare Alley” Production Design: Tamara Deverell; Set Decoration: Shane Vieau
  • “The Power of the Dog” Production Design: Grant Major; Set Decoration: Amber Richards
  • “The Tragedy of Macbeth” Production Design: Stefan Dechant; Set Decoration: Nancy Haigh
  • “West Side Story” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Rena DeAngelo

Will Win: Dune

Could Win: West Side Story

Want to Win: Dune

Best animated short film

  • “Affairs of the Art” Joanna Quinn and Les Mills
  • “Bestia” Hugo Covarrubias and Tevo Díaz
  • “Boxballet” Anton Dyakov
  • “Robin Robin” Dan Ojari and Mikey Please
  • “The Windshield Wiper” Alberto Mielgo and Leo Sanchez

Will Win: Robin Robin

Could Win: The Windshield Wiper

Want to Win: Robin Robin or The Windshield Wiper

Best live action short film

  • “Ala Kachuu – Take and Run” Maria Brendle and Nadine Lüchinger
  • “The Dress” Tadeusz Łysiak and Maciej Ślesicki
  • “The Long Goodbye” Aneil Karia and Riz Ahmed
  • “On My Mind” Martin Strange-Hansen and Kim Magnusson
  • “Please Hold” K.D. Dávila and Levin Menekse

Will Win: The Long Goodbye

Could Win: Please Hold

Want to Win: Please Hold or The Long Goodbye

Achievement in sound

  • “Belfast” Denise Yarde, Simon Chase, James Mather and Niv Adiri
  • “Dune” Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill and Ron Bartlett
  • “No Time to Die” Simon Hayes, Oliver Tarney, James Harrison, Paul Massey and Mark Taylor
  • “The Power of the Dog” Richard Flynn, Robert Mackenzie and Tara Webb
  • “West Side Story” Tod A. Maitland, Gary Rydstrom, Brian Chumney, Andy Nelson and Shawn Murphy

Will Win: Dune

Could Win: No Time to Die

Want to Win: West Side Story

Achievement in visual effects

  • “Dune” Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor and Gerd Nefzer
  • “Free Guy” Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis and Dan Sudick
  • “No Time to Die” Charlie Noble, Joel Green, Jonathan Fawkner and Chris Corbould
  • “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker and Dan Oliver
  • “Spider-Man: No Way Home” Kelly Port, Chris Waegner, Scott Edelstein and Dan Sudick

Will Win: Dune

Could Win: Shang Chi and the Legend of the Ten Rings

Want to Win: Shang Chi and the Legend of the Ten Rings

Adapted screenplay

  • “CODA” Screenplay by Siân Heder
  • “Drive My Car” Screenplay by Ryusuke Hamaguchi, Takamasa Oe
  • “Dune” Screenplay by Jon Spaihts and Denis Villeneuve and Eric Roth
  • “The Lost Daughter” Written by Maggie Gyllenhaal
  • “The Power of the Dog” Written by Jane Campion

Will Win: The Power of the Dog

Could Win: CODA

Want to Win: The Lost Daughter

Original screenplay

  • “Belfast” Written by Kenneth Branagh
  • “Don’t Look Up” Screenplay by Adam McKay; Story by Adam McKay & David Sirota
  • “King Richard” Written by Zach Baylin
  • “Licorice Pizza” Written by Paul Thomas Anderson
  • “The Worst Person in the World” Written by Eskil Vogt, Joachim Trier

Will Win: Don’t Look Up

Could Win: Belfast or Licorice Pizza

Want to Win: Don’t Look Up

THE OSCARS SET TO AIR LIVE, MARCH 27, ON ABC

94th Academy Awards Nomination Announcement

Nominations for the 94th Academy Awards

Performance by an actor in a leading role

  • Javier Bardem in “Being the Ricardos”
  • Benedict Cumberbatch in “The Power of the Dog”
  • Andrew Garfield in “tick, tick…BOOM!”
  • Will Smith in “King Richard”
  • Denzel Washington in “The Tragedy of Macbeth”

Performance by an actor in a supporting role

  • Ciarán Hinds in “Belfast”
  • Troy Kotsur in “CODA”
  • Jesse Plemons in “The Power of the Dog”
  • J.K. Simmons in “Being the Ricardos”
  • Kodi Smit-McPhee in “The Power of the Dog”

Performance by an actress in a leading role

  • Jessica Chastain in “The Eyes of Tammy Faye”
  • Olivia Colman in “The Lost Daughter”
  • Penélope Cruz in “Parallel Mothers”
  • Nicole Kidman in “Being the Ricardos”
  • Kristen Stewart in “Spencer”

Performance by an actress in a supporting role

  • Jessie Buckley in “The Lost Daughter”
  • Ariana DeBose in “West Side Story”
  • Judi Dench in “Belfast”
  • Kirsten Dunst in “The Power of the Dog”
  • Aunjanue Ellis in “King Richard”

Best animated feature film of the year

  • “Encanto” Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino and Clark Spencer
  • “Flee” Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sorensen and Charlotte De La Gournerie
  • “Luca” Enrico Casarosa and Andrea Warren
  • “The Mitchells vs. the Machines” Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller and Kurt Albrecht
  • “Raya and the Last Dragon” Don Hall, Carlos López Estrada, Osnat Shurer and Peter Del Vecho

Achievement in cinematography

  • “Dune” Greig Fraser
  • “Nightmare Alley” Dan Laustsen
  • “The Power of the Dog” Ari Wegner
  • “The Tragedy of Macbeth” Bruno Delbonnel
  • “West Side Story” Janusz Kaminski

Achievement in costume design

  • “Cruella” Jenny Beavan
  • “Cyrano” Massimo Cantini Parrini and Jacqueline Durran
  • “Dune” Jacqueline West and Robert Morgan
  • “Nightmare Alley” Luis Sequeira
  • “West Side Story” Paul Tazewell

Achievement in directing

  • “Belfast” Kenneth Branagh
  • “Drive My Car” Ryusuke Hamaguchi
  • “Licorice Pizza” Paul Thomas Anderson
  • “The Power of the Dog” Jane Campion
  • “West Side Story” Steven Spielberg

Best documentary feature

  • “Ascension” Jessica Kingdon, Kira Simon-Kennedy and Nathan Truesdell
  • “Attica” Stanley Nelson and Traci A. Curry
  • “Flee” Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen and Charlotte De La Gournerie
  • “Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)” Ahmir “Questlove” Thompson, Joseph Patel, Robert Fyvolent and David Dinerstein
  • “Writing with Fire” Rintu Thomas and Sushmit Ghosh

Best documentary short subject

  • “Audible” Matt Ogens and Geoff McLean
  • “Lead Me Home” Pedro Kos and Jon Shenk
  • “The Queen of Basketball” Ben Proudfoot
  • “Three Songs for Benazir” Elizabeth Mirzaei and Gulistan Mirzaei
  • “When We Were Bullies” Jay Rosenblatt

Achievement in film editing

  • “Don’t Look Up” Hank Corwin
  • “Dune” Joe Walker
  • “King Richard” Pamela Martin
  • “The Power of the Dog” Peter Sciberras
  • “tick, tick…BOOM!” Myron Kerstein and Andrew Weisblum

Best international feature film of the year

  • “Drive My Car” Japan
  • “Flee” Denmark
  • “The Hand of God” Italy
  • “Lunana: A Yak in the Classroom” Bhutan
  • “The Worst Person in the World” Norway

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Coming 2 America” Mike Marino, Stacey Morris and Carla Farmer
  • “Cruella” Nadia Stacey, Naomi Donne and Julia Vernon
  • “Dune” Donald Mowat, Love Larson and Eva von Bahr
  • “The Eyes of Tammy Faye” Linda Dowds, Stephanie Ingram and Justin Raleigh
  • “House of Gucci” Göran Lundström, Anna Carin Lock and Frederic Aspiras

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “Don’t Look Up” Nicholas Britell
  • “Dune” Hans Zimmer
  • “Encanto” Germaine Franco
  • “Parallel Mothers” Alberto Iglesias
  • “The Power of the Dog” Jonny Greenwood

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Be Alive” from “King Richard”
    Music and Lyric by DIXSON and Beyoncé Knowles-Carter
  • “Dos Oruguitas” from “Encanto”
    Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda
  • “Down To Joy” from “Belfast”
    Music and Lyric by Van Morrison
  • “No Time To Die” from “No Time to Die”
    Music and Lyric by Billie Eilish and Finneas O’Connell
  • “Somehow You Do” from “Four Good Days”
    Music and Lyric by Diane Warren

Best motion picture of the year

  • “Belfast” Laura Berwick, Kenneth Branagh, Becca Kovacik and Tamar Thomas, Producers
  • “CODA” Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi and Patrick Wachsberger, Producers
  • “Don’t Look Up” Adam McKay and Kevin Messick, Producers
  • “Drive My Car” Teruhisa Yamamoto, Producer
  • “Dune” Mary Parent, Denis Villeneuve and Cale Boyter, Producers
  • “King Richard” Tim White, Trevor White and Will Smith, Producers
  • “Licorice Pizza” Sara Murphy, Adam Somner and Paul Thomas Anderson, Producers
  • “Nightmare Alley” Guillermo del Toro, J. Miles Dale and Bradley Cooper, Producers
  • “The Power of the Dog” Jane Campion, Tanya Seghatchian, Emile Sherman, Iain Canning and Roger Frappier, Producers
  • “West Side Story” Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers

Achievement in production design

  • “Dune” Production Design: Patrice Vermette; Set Decoration: Zsuzsanna Sipos
  • “Nightmare Alley” Production Design: Tamara Deverell; Set Decoration: Shane Vieau
  • “The Power of the Dog” Production Design: Grant Major; Set Decoration: Amber Richards
  • “The Tragedy of Macbeth” Production Design: Stefan Dechant; Set Decoration: Nancy Haigh
  • “West Side Story” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Rena DeAngelo

Best animated short film

  • “Affairs of the Art” Joanna Quinn and Les Mills
  • “Bestia” Hugo Covarrubias and Tevo Díaz
  • “Boxballet” Anton Dyakov
  • “Robin Robin” Dan Ojari and Mikey Please
  • “The Windshield Wiper” Alberto Mielgo and Leo Sanchez

Best live action short film

  • “Ala Kachuu – Take and Run” Maria Brendle and Nadine Lüchinger
  • “The Dress” Tadeusz Łysiak and Maciej Ślesicki
  • “The Long Goodbye” Aneil Karia and Riz Ahmed
  • “On My Mind” Martin Strange-Hansen and Kim Magnusson
  • “Please Hold” K.D. Dávila and Levin Menekse

Achievement in sound

  • “Belfast” Denise Yarde, Simon Chase, James Mather and Niv Adiri
  • “Dune” Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill and Ron Bartlett
  • “No Time to Die” Simon Hayes, Oliver Tarney, James Harrison, Paul Massey and Mark Taylor
  • “The Power of the Dog” Richard Flynn, Robert Mackenzie and Tara Webb
  • “West Side Story” Tod A. Maitland, Gary Rydstrom, Brian Chumney, Andy Nelson and Shawn Murphy

Achievement in visual effects

  • “Dune” Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor and Gerd Nefzer
  • “Free Guy” Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis and Dan Sudick
  • “No Time to Die” Charlie Noble, Joel Green, Jonathan Fawkner and Chris Corbould
  • “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker and Dan Oliver
  • “Spider-Man: No Way Home” Kelly Port, Chris Waegner, Scott Edelstein and Dan Sudick

Adapted screenplay

  • “CODA” Screenplay by Siân Heder
  • “Drive My Car” Screenplay by Ryusuke Hamaguchi, Takamasa Oe
  • “Dune” Screenplay by Jon Spaihts and Denis Villeneuve and Eric Roth
  • “The Lost Daughter” Written by Maggie Gyllenhaal
  • “The Power of the Dog” Written by Jane Campion

Original screenplay

  • “Belfast” Written by Kenneth Branagh
  • “Don’t Look Up” Screenplay by Adam McKay; Story by Adam McKay & David Sirota
  • “King Richard” Written by Zach Baylin
  • “Licorice Pizza” Written by Paul Thomas Anderson
  • “The Worst Person in the World” Written by Eskil Vogt, Joachim Trier

THE OSCARS SET TO AIR LIVE, MARCH 27, ON ABC

Predicting the Winners: 89th Academy Awards

Related image

Performance by an actor in a leading role

  • Casey Affleck in “Manchester by the Sea”
  • Andrew Garfield in “Hacksaw Ridge”
  • Ryan Gosling in “La La Land”
  • Viggo Mortensen in “Captain Fantastic”
  • Denzel Washington in “Fences”

Will Win: Casey Affleck
Could Win: Denzel Washington
Want to Win: Casey Affleck

Performance by an actor in a supporting role

  • Mahershala Ali in “Moonlight”
  • Jeff Bridges in “Hell or High Water”
  • Lucas Hedges in “Manchester by the Sea”
  • Dev Patel in “Lion”
  • Michael Shannon in “Nocturnal Animals”

Will Win: Mahershala Ali
Could Win: Dev Patel
Want to Win: Mahershala Ali, Dev Patel, or Michael Shannon

Performance by an actress in a leading role

  • Isabelle Huppert in “Elle”
  • Ruth Negga in “Loving”
  • Natalie Portman in “Jackie”
  • Emma Stone in “La La Land”
  • Meryl Streep in “Florence Foster Jenkins”

Will Win: Emma Stone
Could Win: Natalie Portman
Want to Win: Natalie Portman or Emma Stone

Performance by an actress in a supporting role

  • Viola Davis in “Fences”
  • Naomie Harris in “Moonlight”
  • Nicole Kidman in “Lion”
  • Octavia Spencer in “Hidden Figures”
  • Michelle Williams in “Manchester by the Sea”

Will Win: Viola Davis
Could Win: No Contest
Want to Win: Viola Davis

Best animated feature film of the year

  • “Kubo and the Two Strings” Travis Knight and Arianne Sutner
  • “Moana” John Musker, Ron Clements and Osnat Shurer
  • “My Life as a Zucchini” Claude Barras and Max Karli
  • “The Red Turtle” Michael Dudok de Wit and Toshio Suzuki
  • “Zootopia” Byron Howard, Rich Moore and Clark Spencer

Will Win: Zootopia
Could Win: Moana
Want to Win: Zootopia

Achievement in cinematography

  • “Arrival” Bradford Young
  • “La La Land” Linus Sandgren
  • “Lion” Greig Fraser
  • “Moonlight” James Laxton
  • “Silence” Rodrigo Prieto

Will Win: La La Land
Could Win: Arrival
Want to Win: La La Lan

Achievement in costume design

  • “Allied” Joanna Johnston
  • “Fantastic Beasts and Where to Find Them” Colleen Atwood
  • “Florence Foster Jenkins” Consolata Boyle
  • “Jackie” Madeline Fontaine
  • “La La Land” Mary Zophres

Will Win: Jackie
Could Win: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Want to Win: Jackie

Achievement in directing

  • “Arrival” Denis Villeneuve
  • “Hacksaw Ridge” Mel Gibson
  • “La La Land” Damien Chazelle
  • “Manchester by the Sea” Kenneth Lonergan
  • “Moonlight” Barry Jenkins

Will Win: La La Land
Could Win: Moonlight
Want to Win: Manchester by the Sea

Best documentary feature

  • “Fire at Sea” Gianfranco Rosi and Donatella Palermo
  • “I Am Not Your Negro” Raoul Peck, Rémi Grellety and Hébert Peck
  • “Life, Animated” Roger Ross Williams and Julie Goldman
  • “O.J.: Made in America” Ezra Edelman and Caroline Waterlow
  • “13th” Ava DuVernay, Spencer Averick and Howard Barish

Will Win: OJ: Made in America
Could Win: I Am Not Your Negro
Want to Win: OJ: Made in America

Best documentary short subject

  • “Extremis” Dan Krauss
  • “4.1 Miles” Daphne Matziaraki
  • “Joe’s Violin” Kahane Cooperman and Raphaela Neihausen
  • “Watani: My Homeland” Marcel Mettelsiefen and Stephen Ellis
  • “The White Helmets” Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Blind Guess: The White Helmets

Achievement in film editing

  • “Arrival”Joe Walker
  • “Hacksaw Ridge” John Gilbert
  • “Hell or High Water” Jake Roberts
  • “La La Land” Tom Cross
  • “Moonlight” Nat Sanders and Joi McMillon

Will Win: La La Land
Could Win: Moonlight
Want to Win: La La Land

Best foreign language film of the year

  • “Land of Mine” Denmark
  • “A Man Called Ove” Sweden
  • “The Salesman” Iran
  • “Tanna” Australia
  • “Toni Erdmann” Germany

Will Win: The Salesman
Could Win: A Man Called Ove
Want to Win: The Salesman

Achievement in makeup and hairstyling

  • “A Man Called Ove” Eva von Bahr and Love Larson
  • “Star Trek Beyond” Joel Harlow and Richard Alonzo
  • “Suicide Squad” Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini and Christopher Nelson

Will Win: Star Trek Beyond
Could Win: A Man Called Ove
Want to Win: Star Trek Beyond

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “Jackie” Mica Levi
  • “La La Land” Justin Hurwitz
  • “Lion” Dustin O’Halloran and Hauschka
  • “Moonlight” Nicholas Britell
  • “Passengers” Thomas Newman

Will Win: La La Land
Could Win: Moonight or Lion
Want to Win: La La Land or Lion

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Audition (The Fools Who Dream)” from “La La Land”
    Music by Justin Hurwitz; Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
  • “Can’t Stop The Feeling” from “Trolls”
    Music and Lyric by Justin Timberlake, Max Martin and Karl Johan Schuster
  • “City Of Stars” from “La La Land”
    Music by Justin Hurwitz; Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
  • “The Empty Chair” from “Jim: The James Foley Story”
    Music and Lyric by J. Ralph and Sting
  • “How Far I’ll Go” from “Moana”
    Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda

Will Win: City of Stars
Could Win: How Far I’ll Go
Want to Win: How Far I’ll Go

Best motion picture of the year

  • “Arrival” Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder and David Linde, Producers
  • “Fences” Scott Rudin, Denzel Washington and Todd Black, Producers
  • “Hacksaw Ridge” Bill Mechanic and David Permut, Producers
  • “Hell or High Water” Carla Hacken and Julie Yorn, Producers
  • “Hidden Figures” Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams and Theodore Melfi, Producers
  • “La La Land” Fred Berger, Jordan Horowitz and Marc Platt, Producers
  • “Lion” Emile Sherman, Iain Canning and Angie Fielder, Producers
  • “Manchester by the Sea” Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck and Kevin J. Walsh, Producers
  • “Moonlight” Adele Romanski, Dede Gardner and Jeremy Kleiner, Producers

Will Win: Moonlight
Could Win: La La Land or Hidden Figures
Want to Win: Manchester by the Sea or Hidden Figures

Achievement in production design

  • “Arrival” Production Design: Patrice Vermette; Set Decoration: Paul Hotte
  • “Fantastic Beasts and Where to Find Them” Production Design: Stuart Craig; Set Decoration: Anna Pinnock
  • “Hail, Caesar!” Production Design: Jess Gonchor; Set Decoration: Nancy Haigh
  • “La La Land” Production Design: David Wasco; Set Decoration: Sandy Reynolds-Wasco
  • “Passengers” Production Design: Guy Hendrix Dyas; Set Decoration: Gene Serdena

Will Win: La La Land
Could Win: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Want to Win: La La Land

Best animated short film

  • “Blind Vaysha” Theodore Ushev
  • “Borrowed Time” Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj
  • “Pear Cider and Cigarettes” Robert Valley and Cara Speller
  • “Pearl” Patrick Osborne
  • “Piper” Alan Barillaro and Marc Sondheimer

Will Win: Piper
Could Win: Pearl
Want to Win: Pearl

Best live action short film

  • “Ennemis Intérieurs” Sélim Azzazi
  • “La Femme et le TGV” Timo von Gunten and Giacun Caduff
  • “Silent Nights” Aske Bang and Kim Magnusson
  • “Sing” Kristof Deák and Anna Udvardy
  • “Timecode” Juanjo Giménez

Will Win: Sing
Could Win: Ennemis Interieurs
Want to Win: Sing

Achievement in sound editing

  • “Arrival” Sylvain Bellemare
  • “Deepwater Horizon” Wylie Stateman and Renée Tondelli
  • “Hacksaw Ridge” Robert Mackenzie and Andy Wright
  • “La La Land” Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
  • “Sully” Alan Robert Murray and Bub Asman

Will Win: Hacksaw Ridge
Could Win: La La Land
Want to Win: Sully

Achievement in sound mixing

  • “Arrival” Bernard Gariépy Strobl and Claude La Haye
  • “Hacksaw Ridge” Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie and Peter Grace
  • “La La Land” Andy Nelson, Ai-Ling Lee and Steve A. Morrow
  • “Rogue One: A Star Wars Story” David Parker, Christopher Scarabosio and Stuart Wilson
  • “13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi” Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush and Mac Ruth

Will Win: La La Land
Could Win: Hacksaw Ridge
Want to Win: Rogue One: A Star Wars Story

Achievement in visual effects

  • “Deepwater Horizon” Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington and Burt Dalton
  • “Doctor Strange” Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli and Paul Corbould
  • “The Jungle Book” Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Dan Lemmon
  • “Kubo and the Two Strings” Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff
  • “Rogue One: A Star Wars Story” John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel and Neil Corbould

Will Win: The Jungle Book
Could Win: Doctor Strange
Want to Win: The Jungle Book or Doctor Strange

Adapted screenplay

  • “Arrival” Screenplay by Eric Heisserer
  • “Fences” Screenplay by August Wilson
  • “Hidden Figures” Screenplay by Allison Schroeder and Theodore Melfi
  • “Lion” Screenplay by Luke Davies
  • “Moonlight” Screenplay by Barry Jenkins; Story by Tarell Alvin McCraney

Will Win: Moonlight
Could Win: Hidden Figures
Want to Win: Moonlight

Original screenplay

  • “Hell or High Water” Written by Taylor Sheridan
  • “La La Land” Written by Damien Chazelle
  • “The Lobster” Written by Yorgos Lanthimos, Efthimis Filippou
  • “Manchester by the Sea” Written by Kenneth Lonergan
  • “20th Century Women” Written by Mike Mills

Will Win: Manchest by the Sea
Could Win: The Lobster
Want to Win: Manchester by the Sea, 20th Century Women or The Lobster (JUST NOT LA LA LAND)

 

We will see how many of my predictions are right…Watch the 89th Academy Awards Sunday, February 26, 2017- on ABC.  Hosted by Jimmy Kimmel!

15 DOCUMENTARY FEATURES ADVANCE IN 2013 OSCAR RACE

BEVERLY HILLS, CA — The Academy of Motion Picture Arts and Sciences today announced that 15 films in the Documentary Feature category will advance in the voting process for the 86th Oscars® . One hundred forty-seven films had originally qualified in the category.

The 15 films are listed below in alphabetical order by title, with their production companies:

“The Act of Killing,” Final Cut for Real
“The Armstrong Lie,” The Kennedy/Marshall Company
“Blackfish,” Our Turn Productions
“The Crash Reel,” KP Rides Again
“Cutie and the Boxer,” Ex Lion Tamer and Cine Mosaic
“Dirty Wars,” Civic Bakery
“First Cousin Once Removed,” Experiments in Time, Light & Motion
“God Loves Uganda,” Full Credit Productions
“Life According to Sam,” Fine Films
“Pussy Riot: A Punk Prayer,” Roast Beef Productions
“The Square,” Noujaim Films and Maktube Productions
“Stories We Tell,” National Film Board of Canada
“Tim’s Vermeer,” High Delft Pictures
“20 Feet from Stardom,” Gil Friesen Productions and Tremolo Productions
“Which Way Is the Front Line from Here? The Life and Time of Tim Hetherington,” Tripoli Street

The Academy’s Documentary Branch determined the shortlist in a preliminary round of voting.  Documentary Branch members will now select the five nominees from among the 15 titles.

The Oscars nominations will be announced live on Thursday, January 16, 2014, at 5:30 a.m. PT in the Academy’s Samuel Goldwyn Theater.

Academy Awards® for outstanding film achievements of 2013 will be presented on Oscar Sunday, March 2, 2014, at the Dolby Theatre® at Hollywood & Highland Center®, and televised live on the ABC Television Network.  The Oscar presentation also will be televised live in more than 225 countries and territories worldwide.

Special Features: EFFECTS WORK “LIKE MAGIC” AT THE ACADEMY

BEVERLY HILLS, CA – The Academy of Motion Picture Arts and Sciences will explore cinema’s roots in stage magic and sleight of hand and show how visual deception drove the development of movie special effects, on Wednesday, November 20, at 7:30 p.m. at the Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills. “Like Magic” will examine how some of the techniques used in the earliest “trick films,” such as forced perspective, cuts, dissolves and multiple exposures are still used by filmmakers in the digital age. Hosted by sleight-of-hand artist Ricky Jay, special effects supervisor Shane Mahan, and stage and screen illusion designer Michael Weber, the program features clips from such pioneering films as Georges Méliès’s “The Magician” (1898) and contemporary favorites like “Snow White and the Huntsman” (2012). It also includes live demonstrations and conversations with some of the films’ creative teams. Click here for more information

ABOUT THE ACADEMY

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences is the world’s preeminent movie-related organization, with a membership of more than 6,000 of the most accomplished men and women working in cinema. In addition to the annual Academy Awards—in which the members vote to select the nominees and winners­—the Academy presents a diverse year-round slate of public programs, exhibitions and events; provides financial support to a wide range of other movie-related organizations and endeavors; acts as a neutral advocate in the advancement of motion picture technology; and, through its Margaret Herrick Library and Academy Film Archive, collects, preserves, restores and provides access to movies and items related to their history. Through these and other activities the Academy serves students, historians, the entertainment industry and people everywhere who love movies.

FOLLOW THE ACADEMY
www.oscars.org
www.facebook.com/TheAcademy
www.youtube.com/Oscars
www.twitter.com/TheAcademy