Rss

  • linkedin

Archives for : DFW Film Critics Association

DFW Film Critics Association 2021 Award Winners

SUMMARY OF AWARD WINNERS

2021 Dallas-Fort Worth Film Critics Association

(Choices listed in order of votes received)

BEST PICTURE

Winner: THE POWER OF THE DOG

Runners-up: BELFAST (2); KING RICHARD (3); WEST SIDE STORY (4); LICORICE PIZZA (5); DUNE (6); NIGHTMARE ALLEY (7); THE FRENCH DISPATCH (8); THE LOST DAUGHTER (9); CODA (10)

BEST ACTOR

Winner: Benedict Cumberbatch, THE POWER OF THE DOG

Runners-up: Will Smith, KING RICHARD (2); Andrew Garfield, TICK, TICK, BOOM! (3); Peter Dinklage, CYRANO (4); Denzel Washington, THE TRAGEDY OF MACBETH (5)

BEST ACTRESS

Winner: Kristen Stewart, SPENCER

Runners-up: Olivia Colman, THE LOST DAUGHTER (2); Jessica Chastain, THE EYES OF TAMMY FAYE (3); Lady Gaga, HOUSE OF GUCCI (4); Nicole Kidman, BEING THE RICARDOS (5)

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Kodi Smit-McPhee, THE POWER OF THE DOG

Runners-up: Troy Kotsur, CODA (2); Ciaran Hinds, BELFAST (3); Ben Affleck, THE TENDER BAR (4); Jesse Plemons, THE POWER OF THE DOG (5)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Ariana DeBose, WEST SIDE STORY

Runners-up: Kirsten Dunst, THE POWER OF THE DOG (2); Aunjanue Ellis, KING RICHARD (3); Caitriona Balfe, BELFAST (4); Ruth Negga, PASSING (5)

BEST DIRECTOR

Winner: Jane Campion, THE POWER OF THE DOG

Runners-up: Steven Spielberg, WEST SIDE STORY (2); Kenneth Branagh, BELFAST (3), Denis Villeneuve, DUNE (4); Paul Thomas Anderson, LICORICE PIZZA (5)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: DRIVE MY CAR

Runners-up: A HERO (2); THE WORST PERSON IN THE WORLD (3); THE HAND OF GOD (4); FLEE (5)

BEST DOCUMENTARY

Winner: SUMMER OF SOUL

Runners-up: FLEE (2); THE RESCUE (3); PROCESSION (4); VAL (5)

BEST ANIMATED FILM

Winner: ENCANTO

Runner-up: THE MITCHELLS VS. THE MACHINES

BEST SCREENPLAY

Winner: Jane Campion, THE POWER OF THE DOG

Runner-up: Paul Thomas Anderson, LICORICE PIZZA; Kenneth Branagh, BELFAST (tie)

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Greig Fraser, DUNE

Runner-up: Ari Wegner, THE POWER OF THE DOG

BEST MUSICAL SCORE

Winner: Hans Zimmer, DUNE

Runner-up: Jonny Greenwood, THE POWER OF THE DOG

RUSSELL SMITH AWARD (best low-budget or cutting-edge independent film)

Winner: FLEE

DFW Film Critics Association 2020 Award Winners

Frances McDormand in the film NOMADLAND. Photo by Joshua Richardson. © 2019 Twentieth Century Fox Film Corporation All Rights Reserved

SUMMARY OF AWARD WINNERS

2020 Dallas-Fort Worth Film Critics Association awards

BEST PICTURE

Winner: NOMADLAND

Runners-up: PROMISING YOUNG WOMAN (2); THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (3); MINARI (4); ONE NIGHT IN MIAMI (5); MANK (6); MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (7); SOUND OF METAL (8); DA 5 BLOODS (9); FIRST COW (10)

BEST ACTOR

Winner: Chadwick Boseman, MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

Runners-up: Riz Ahmed, SOUND OF METAL (2); Gary Oldman, MANK (3); Delroy Lindo, DA 5 BLOODS (4); Anthony Hopkins, THE FATHER (5)

BEST ACTRESS

Winner: Carey Mulligan, PROMISING YOUNG WOMAN

Runners-up: Frances McDormand, NOMADLAND (2); Viola Davis, MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (3); Vanessa Kirby, PIECES OF A WOMAN (4); Andra Day, THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (5)

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Daniel Kaluuya, JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

Runners-up: Leslie Odom Jr., ONE NIGHT IN MIAMI (2); Sacha Baron Cohen, THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (3); Bill Murray, ON THE ROCKS (4); Paul Raci, SOUND OF METAL (5)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Amanda Seyfried, MANK

Runners-up: Youn Yuh-jung, MINARI (2); Helena Zengel, NEWS OF THE WORLD (3); Maria Bakalova, BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (4); Olivia Colman, THE FATHER (5)

BEST DIRECTOR

Winner: Chloe Zhao, NOMADLAND

Runners-up: Emerald Fennell, PROMISING YOUNG WOMAN (2); Regina King, ONE NIGHT IN MIAMI (3); David Fincher, MANK (4); Aaron Sorkin, THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (5)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: MINARI

Runners-up: ANOTHER ROUND (2); THE LIFE AHEAD (3); LA LLORONA (4); MARTIN EDEN (5)

BEST DOCUMENTARY

Winner: TIME

Runners-up: DICK JOHNSON IS DEAD (2); BOYS STATE (3); THE DISSIDENT (4); CRIP CAMP (5)

BEST ANIMATED FILM

Winner: SOUL

Runner-up: WOLFWALKERS

BEST SCREENPLAY

Winner: Emerald Fennell, PROMISING YOUNG WOMAN

Runner-up: Aaron Sorkin, THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Joshua James Richards, NOMADLAND

Runner-up: Erik Messerschmidt, MANK

BEST MUSICAL SCORE

Winner: Trent Reznor and Atticus Ross, MANK

Runner-up: James Newton Howard, NEWS OF THE WORLD

RUSSELL SMITH AWARD (best low-budget or cutting-edge independent film)

Winner: MINARI

DFW Film Critics Association’s Best Of 2019!

The Dallas-Fort Worth Film Critics Association voted the war epic 1917 as the best film of 2019, according to the results of its 26th annual critics’ poll. Following is a complete list of award winners, with choices listed in order of votes received.

BEST PICTURE

Winner: 1917

Runners-up: MARRIAGE STORY (2); PARASITE (3); THE IRISHMAN (4); ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (5); JOJO RABBIT (6); LITTLE WOMEN (7); THE FAREWELL (8); THE TWO POPES (9); KNIVES OUT (10)

BEST ACTOR

Winner: Adam Driver, MARRIAGE STORY

Runners-up: Joaquin Phoenix, JOKER (2); Antonio Banderas, PAIN AND GLORY (3); Leonardo DiCaprio, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (4); Robert De Niro, THE IRISHMAN (5)

BEST ACTRESS

Winner: Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY

Runners-up: Renee Zellweger, JUDY (2); Charlize Theron, BOMBSHELL (3); Saoirse Ronan, LITTLE WOMEN (4); Awkwafina, THE FAREWELL (5, tie); Lupita Nyong’o, US (5, tie)

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Brad Pitt, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD

Runners-up: Willem Dafoe, THE LIGHTHOUSE (2); Joe Pesci, THE IRISHMAN (3); Al Pacino, THE IRISHMAN (4); Shia LaBeouf, HONEY BOY (5)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Laura Dern, MARRIAGE STORY

Runners-up: Margot Robbie, BOMBSHELL (2); Florence Pugh, LITTLE WOMEN (3); Jennifer Lopez, HUSTLERS (4); Annette Bening, THE REPORT (5)

BEST DIRECTOR

Winner: Sam Mendes, 1917

Runners-up: Bong Joon-ho, PARASITE (2); Martin Scorsese, THE IRISHMAN (3); Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (4); Noah Baumbach, MARRIAGE STORY (5)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: PARASITE

Runners-up: PAIN AND GLORY (2); THE FAREWELL (3); LES MISERABLES (4); PORTRAIT OF A LADY ON FIRE (5)

BEST DOCUMENTARY

Winner: APOLLO 11

Runners-up: ONE CHILD NATION (2); AMERICAN FACTORY (3); HONEYLAND (4); FOR SAMA (5)

BEST ANIMATED FILM

Winner: TOY STORY 4

Runner-up: I LOST MY BODY

BEST SCREENPLAY

Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY

Runner-up: Steven Zaillian, THE IRISHMAN

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Roger Deakins, 1917

Runner-up: Hong Kyung-pyo, PARASITE

BEST MUSICAL SCORE

Winner: Thomas Newman, 1917

Runner-up: Alexandre Desplat, LITTLE WOMEN

RUSSELL SMITH AWARD (best low-budget or cutting-edge independent film)

Winner: THE LIGHTHOUSE

The Dallas-Fort Worth Film Critics Association consists of 32 broadcast, print and online journalists from throughout North Texas. For more information, visit dfwcritics.com or follow us on Facebook or Twitter @dfwfilmcritics.