Rss

  • linkedin

Archives for : Antonio Banderas

DFW Film Critics Association’s Best Of 2019!

The Dallas-Fort Worth Film Critics Association voted the war epic 1917 as the best film of 2019, according to the results of its 26th annual critics’ poll. Following is a complete list of award winners, with choices listed in order of votes received.

BEST PICTURE

Winner: 1917

Runners-up: MARRIAGE STORY (2); PARASITE (3); THE IRISHMAN (4); ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (5); JOJO RABBIT (6); LITTLE WOMEN (7); THE FAREWELL (8); THE TWO POPES (9); KNIVES OUT (10)

BEST ACTOR

Winner: Adam Driver, MARRIAGE STORY

Runners-up: Joaquin Phoenix, JOKER (2); Antonio Banderas, PAIN AND GLORY (3); Leonardo DiCaprio, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (4); Robert De Niro, THE IRISHMAN (5)

BEST ACTRESS

Winner: Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY

Runners-up: Renee Zellweger, JUDY (2); Charlize Theron, BOMBSHELL (3); Saoirse Ronan, LITTLE WOMEN (4); Awkwafina, THE FAREWELL (5, tie); Lupita Nyong’o, US (5, tie)

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Brad Pitt, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD

Runners-up: Willem Dafoe, THE LIGHTHOUSE (2); Joe Pesci, THE IRISHMAN (3); Al Pacino, THE IRISHMAN (4); Shia LaBeouf, HONEY BOY (5)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Laura Dern, MARRIAGE STORY

Runners-up: Margot Robbie, BOMBSHELL (2); Florence Pugh, LITTLE WOMEN (3); Jennifer Lopez, HUSTLERS (4); Annette Bening, THE REPORT (5)

BEST DIRECTOR

Winner: Sam Mendes, 1917

Runners-up: Bong Joon-ho, PARASITE (2); Martin Scorsese, THE IRISHMAN (3); Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (4); Noah Baumbach, MARRIAGE STORY (5)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: PARASITE

Runners-up: PAIN AND GLORY (2); THE FAREWELL (3); LES MISERABLES (4); PORTRAIT OF A LADY ON FIRE (5)

BEST DOCUMENTARY

Winner: APOLLO 11

Runners-up: ONE CHILD NATION (2); AMERICAN FACTORY (3); HONEYLAND (4); FOR SAMA (5)

BEST ANIMATED FILM

Winner: TOY STORY 4

Runner-up: I LOST MY BODY

BEST SCREENPLAY

Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY

Runner-up: Steven Zaillian, THE IRISHMAN

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Roger Deakins, 1917

Runner-up: Hong Kyung-pyo, PARASITE

BEST MUSICAL SCORE

Winner: Thomas Newman, 1917

Runner-up: Alexandre Desplat, LITTLE WOMEN

RUSSELL SMITH AWARD (best low-budget or cutting-edge independent film)

Winner: THE LIGHTHOUSE

The Dallas-Fort Worth Film Critics Association consists of 32 broadcast, print and online journalists from throughout North Texas. For more information, visit dfwcritics.com or follow us on Facebook or Twitter @dfwfilmcritics.

25th Annual Critics’ Choice Awards Nominees

“THE IRISHMAN” LEADS FILM NOMINATIONS FOR 25TH ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

NETFLIX GARNERS 61 TOTAL NOMINATIONS, HBO EARNS 33

GALA EVENT WILL AIR LIVE ON THE CW NETWORK SUNDAY, JANUARY 12, 2020 FROM THE BARKER HANGAR IN SANTA MONICA

 The Critics Choice Association (CCA) announced today the nominees for the 25th Annual Critics’ Choice Awards. The winners will be revealed at the star-studded Critics’ Choice Awards gala, which will once again be hosted by film, television, and stage star Taye Diggs, and broadcast live on The CW Television Network on Sunday, January 12 from 7:00 – 10:00 pm ET (delayed PT).

FILM NOMINATIONS FOR THE 25TH ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

BEST PICTURE

1917

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

Once Upon a Time… in Hollywood

Parasite

Uncut Gems

BEST ACTOR

Antonio Banderas – Pain and Glory

Robert De Niro – The Irishman

Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood

Adam Driver – Marriage Story

Eddie Murphy – Dolemite Is My Name

Joaquin Phoenix – Joker

Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS

Awkwafina – The Farewell

Cynthia Erivo – Harriet

Scarlett Johansson – Marriage Story

Lupita Nyong’o – Us

Saoirse Ronan – Little Women

Charlize Theron – Bombshell

Renée Zellweger – Judy

BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe – The Lighthouse

Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood

Anthony Hopkins – The Two Popes

Al Pacino – The Irishman

Joe Pesci – The Irishman

Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood

BEST SUPPORTING ACTRESS

Laura Dern – Marriage Story

Scarlett Johansson – Jojo Rabbit

Jennifer Lopez – Hustlers

Florence Pugh – Little Women

Margot Robbie – Bombshell

Zhao Shuzhen  – The Farewell

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Julia Butters – Once Upon a Time… in Hollywood

Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit

Noah Jupe – Honey Boy

Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit

Shahadi Wright Joseph – Us

Archie Yates – Jojo Rabbit

BEST ACTING ENSEMBLE

Bombshell

The Irishman

Knives Out

Little Women

Marriage Story

Once Upon a Time… in Hollywood

Parasite

BEST DIRECTOR

Noah Baumbach – Marriage Story

Greta Gerwig – Little Women

Bong Joon Ho – Parasite

Sam Mendes – 1917

Josh Safdie and Benny Safdie – Uncut Gems

Martin Scorsese – The Irishman

Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Noah Baumbach – Marriage Story

Rian Johnson – Knives Out

Bong Joon Ho and Han Jin Won – Parasite

Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood

Lulu Wang – The Farewell

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Greta Gerwig – Little Women

Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood

Anthony McCarten – The Two Popes

Todd Phillips & Scott Silver – Joker

Taika Waititi – Jojo Rabbit

Steven Zaillian  – The Irishman

BEST CINEMATOGRAPHY

Jarin Blaschke – The Lighthouse

Roger Deakins – 1917

Phedon Papamichael   – Ford v Ferrari

Rodrigo Prieto – The Irishman

Robert Richardson – Once Upon a Time… in Hollywood

Lawrence Sher – Joker

BEST PRODUCTION DESIGN

Mark Friedberg, Kris Moran – Joker

Dennis Gassner, Lee Sandales  – 1917

Jess Gonchor, Claire Kaufman – Little Women

Lee Ha Jun – Parasite

Barbara Ling, Nancy Haigh – Once Upon a Time… in Hollywood

Bob Shaw, Regina Graves – The Irishman

Donal Woods, Gina Cromwell – Downton Abbey

BEST EDITING

Ronald Bronstein, Benny Safdie – Uncut Gems

Andrew Buckland, Michael McCusker – Ford v Ferrari

Yang Jinmo  – Parasite

Fred Raskin – Once Upon a Time… in Hollywood

Thelma Schoonmaker – The Irishman

Lee Smith – 1917

BEST COSTUME DESIGN

Ruth E. Carter – Dolemite Is My Name

Julian Day – Rocketman

Jacqueline Durran – Little Women

Arianne Phillips – Once Upon a Time… in Hollywood

Sandy Powell, Christopher Peterson – The Irishman

Anna Robbins – Downton Abbey

BEST HAIR AND MAKEUP

Bombshell

Dolemite Is My Name

The Irishman

Joker

Judy

Once Upon a Time… in Hollywood

Rocketman

BEST VISUAL EFFECTS

1917

Ad Astra

The Aeronauts

Avengers: Endgame

Ford v Ferrari

The Irishman

The Lion King

BEST ANIMATED FEATURE

Abominable

Frozen II

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Missing Link

Toy Story 4

BEST ACTION MOVIE

1917

Avengers: Endgame

Ford v Ferrari

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

Spider-Man: Far From Home

BEST COMEDY

Booksmart

Dolemite Is My Name

The Farewell

Jojo Rabbit

Knives Out

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

Ad Astra

Avengers: Endgame

Midsommar

Us

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Atlantics

Les Misérables

Pain and Glory

Parasite

Portrait of a Lady on Fire

BEST SONG

Glasgow (No Place Like Home) – Wild Rose

(I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman

I’m Standing With You – Breakthrough

Into the Unknown – Frozen II

Speechless – Aladdin

Spirit – The Lion King

Stand Up – Harriet

BEST SCORE

Michael Abels – Us

Alexandre Desplat   – Little Women

Hildur Guðnadóttir – Joker

Randy Newman – Marriage Story

Thomas Newman  – 1917

Robbie Robertson – The IrishmanN

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 25TH ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

BEST DRAMA SERIES

The Crown (Netflix)

David Makes Man (OWN)

Game of Thrones (HBO)

The Good Fight (CBS All Access)

Pose (FX)

Succession (HBO)

This Is Us (NBC)

Watchmen (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Mike Colter – Evil (CBS)

Paul Giamatti – Billions (Showtime)

Kit Harington – Game of Thrones (HBO)

Freddie Highmore – The Good Doctor (ABC)

Tobias Menzies – The Crown (Netflix)

Billy Porter – Pose (FX)

Jeremy Strong – Succession (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)

Olivia Colman – The Crown (Netflix)

Jodie Comer – Killing Eve (BBC America)

Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)

Regina King – Watchmen (HBO)

Mj Rodriguez – Pose (FX)

Sarah Snook – Succession (HBO)

Zendaya – Euphoria (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Asante Blackk – This Is Us (NBC)

Billy Crudup – The Morning Show (Apple)

Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)

Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)

Justin Hartley – This Is Us (NBC)

Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)

Tim Blake Nelson – Watchmen (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Helena Bonham Carter – The Crown (Netflix)

Gwendoline Christie – Game of Thrones (HBO)

Laura Dern – Big Little Lies (HBO)

Audra McDonald – The Good Fight (CBS All Access)

Jean Smart – Watchmen (HBO)

Meryl Streep – Big Little Lies (HBO)

Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES

Barry (HBO)

Fleabag (Amazon)

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Mom (CBS)

One Day at a Time (Netflix)

PEN15 (Hulu)

Schitt’s Creek (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Ted Danson – The Good Place (NBC)

Walton Goggins – The Unicorn (CBS)

Bill Hader – Barry (HBO)

Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Paul Rudd – Living with Yourself (Netflix)

Bashir Salahuddin – Sherman’s Showcase (IFC)

Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)

Alison Brie – GLOW (Netflix)

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida (Showtime)

Julia Louis-Dreyfus – Veep (HBO)

Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)

Phoebe Waller-Bridge – Fleabag (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC)

Anthony Carrigan – Barry (HBO)

William Jackson Harper – The Good Place (NBC)

Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Nico Santos – Superstore (NBC)

Andrew Scott – Fleabag (Amazon)

Henry Winkler – Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

D’Arcy Carden – The Good Place (NBC)

Sian Clifford – Fleabag (Amazon)

Betty Gilpin – GLOW (Netflix)

Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)

Molly Shannon – The Other Two (Comedy Central)

BEST LIMITED SERIES

Catch-22 (Hulu)

Chernobyl (HBO)

Fosse/Verdon (FX)

The Loudest Voice (Showtime)

Unbelievable (Netflix)

When They See Us (Netflix)

Years and Years (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Brexit (HBO)

Deadwood: The Movie (HBO)

El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)

Guava Island (Amazon)

Native Son (HBO)

Patsy & Loretta (Lifetime)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Christopher Abbott – Catch-22 (Hulu)

Mahershala Ali – True Detective (HBO)

Russell Crowe – The Loudest Voice (Showtime)

Jared Harris – Chernobyl (HBO)

Jharrel Jerome – When They See Us (Netflix)

Sam Rockwell – Fosse/Verdon (FX)

Noah Wyle – The Red Line (CBS)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Kaitlyn Dever – Unbelievable (Netflix)

Anne Hathaway – Modern Love (Amazon)

Megan Hilty – Patsy & Loretta (Lifetime)

Joey King – The Act (Hulu)

Jessie Mueller – Patsy & Loretta (Lifetime)

Merritt Wever – Unbelievable (Netflix)

Michelle Williams – Fosse/Verdon (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Asante Blackk – When They See Us (Netflix)

George Clooney – Catch-22 (Hulu)

John Leguizamo – When They See Us (Netflix)

Dev Patel – Modern Love (Amazon)

Jesse Plemons – El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)

Stellan Skarsgård – Chernobyl (HBO)

Russell Tovey – Years and Years (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Patricia Arquette – The Act (Hulu)

Marsha Stephanie Blake – When They See Us (Netflix)

Toni Collette – Unbelievable (Netflix)

Niecy Nash – When They See Us (Netflix)

Margaret Qualley – Fosse/Verdon (FX)

Emma Thompson – Years and Years (HBO)

Emily Watson – Chernobyl (HBO)

BEST ANIMATED SERIES

Big Mouth (Netflix)

BoJack Horseman (Netflix)

The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)

She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)

The Simpsons (Fox)

Undone (Amazon)

BEST TALK SHOW

Desus & Mero (Showtime)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

The Late Late Show with James Corden (CBS)

Late Night with Seth Meyers (NBC)

BEST COMEDY SPECIAL 

Amy Schumer: Growing (Netflix)

Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)

Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons (ABC)

Ramy Youssef: Feelings (HBO)

Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)

Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)

Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)