Rss

  • linkedin

Archives for : Whiplash

Predicting the Winners: 87th Academy Awards

BEST PICTURE

  • “American Sniper” Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper and Peter Morgan, Producers
  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Alejandro G. Iñárritu, John Lesher and James W. Skotchdopole, Producers
  • “Boyhood” Richard Linklater and Cathleen Sutherland, Producers
  • “The Grand Budapest Hotel” Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson, Producers
  • “The Imitation Game” Nora Grossman, Ido Ostrowsky and Teddy Schwarzman, Producers
  • “Selma” Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner and Jeremy Kleiner, Producers
  • “The Theory of Everything” Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce and Anthony McCarten, Producers
  • “Whiplash” Jason Blum, Helen Estabrook and David Lancaster, Producers

Will Win: “Boyhood”
Could Win: “Birdman” or “American Sniper” (I wouldn’t be surprised considering box office success)
Want to Win: “Whiplash”

—————–

BEST DIRECTOR

  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Alejandro G. Iñárritu
  • “Boyhood” Richard Linklater
  • “Foxcatcher” Bennett Miller
  • “The Grand Budapest Hotel” Wes Anderson
  • “The Imitation Game” Morten Tyldum

Will Win: Richard Linklater, “Boyhood”
Could Win: Alejandro G. Iñárritu, “Birdman”
Want to Win: Richard Linklater, “Boyhood”

—————–

BEST ACTOR

  • Steve Carell in “Foxcatcher”
  • Bradley Cooper in “American Sniper”
  • Benedict Cumberbatch in “The Imitation Game”
  • Michael Keaton in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
  • Eddie Redmayne in “The Theory of Everything”

Will Win: Eddie Redmayne
Could Win: Michael Keaton or Bradley Cooper
Want to Win: Since Jake Gyllenhaal was snubbed! I’m hoping for Bradley Cooper

—————–

BEST ACTRESS

  • Marion Cotillard in “Two Days, One Night”
  • Felicity Jones in “The Theory of Everything”
  • Julianne Moore in “Still Alice”
  • Rosamund Pike in “Gone Girl”
  • Reese Witherspoon in “Wild”

Will Win: Julianne Moore
Could Win: Not contest
Want to Win: Julianne Moore

—————–

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Robert Duvall in “The Judge”
  • Ethan Hawke in “Boyhood”
  • Edward Norton in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
  • Mark Ruffalo in “Foxcatcher”
  • J.K. Simmons in “Whiplash”

Will Win: J.K. Simmons
Could Win: No Contest
Want to Win: J.K. Simmons

—————–

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Patricia Arquette in “Boyhood”
  • Laura Dern in “Wild”
  • Keira Knightley in “The Imitation Game”
  • Emma Stone in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
  • Meryl Streep in “Into the Woods”

Will Win: Patricia Arquette
Could Win: Emma Stone
Want to Win: Patricia Arquette

—————–

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • “American Sniper” Written by Jason Hall
  • “The Imitation Game” Written by Graham Moore
  • “Inherent Vice” Written for the screen by Paul Thomas Anderson
  • “The Theory of Everything” Screenplay by Anthony McCarten
  • “Whiplash” Written by Damien Chazelle

Will Win: “The Imitation Game,” Graham Moore
Could Win: “Whiplash,” Damien Chazelle or “American Sniper,” Jason Hall
Want to Win: “Whiplash,” Damien Chazelle

—————–

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Written by Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
  • “Boyhood” Written by Richard Linklater
  • “Foxcatcher” Written by E. Max Frye and Dan Futterman
  • “The Grand Budapest Hotel” Screenplay by Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness
  • “Nightcrawler” Written by Dan Gilroy

Will Win: “The Grand Budapest Hotel” Screenplay by Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness
Could Win: “Boyhood” or “Birdman”
Want to Win: “The Grand Budapest Hotel” Screenplay by Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness

—————–

BEST ANIMATED FILM

  • “Big Hero 6” Don Hall, Chris Williams and Roy Conli
  • “The Boxtrolls” Anthony Stacchi, Graham Annable and Travis Knight
  • “How to Train Your Dragon 2” Dean DeBlois and Bonnie Arnold
  • “Song of the Sea” Tomm Moore and Paul Young
  • “The Tale of the Princess Kaguya” Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura

Will Win: “How to Train Your Dragon 2”
Could Win: “Big Hero 6”
Want to Win: “Big Hero 6”

—————–

BEST DOCUMENTARY

  • “CitizenFour” Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky
  • “Finding Vivian Maier” John Maloof and Charlie Siskel
  • “Last Days in Vietnam” Rory Kennedy and Keven McAlester
  • “The Salt of the Earth” Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado and David Rosier
  • “Virunga” Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Will Win: “Citizenfour”
Could Win: “Last Day in Vietnam”
Want to Win: “Citizenfour”

—————–

BEST FOREIGN FILM

  • “Ida” Poland
  • “Leviathan” Russia
  • “Tangerines” Estonia
  • “Timbuktu” Mauritania
  • “Wild Tales” Argentina

Will Win: “Ida”
Could Win: “Leviathan”
Want to Win: “Ida”

—————–

BEST ORIGINAL SONG

  • “Everything Is Awesome” from “The Lego Movie” Music and Lyric by Shawn Patterson
  • “Glory” from “Selma” Music and Lyric by John Stephens and Lonnie Lynn
  • “Grateful” from “Beyond the Lights” Music and Lyric by Diane Warren
  • “I’m Not Gonna Miss You” from “Glen Campbell…I’ll Be Me” Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond
  • “Lost Stars” from “Begin Again” Music and Lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

Will Win: “Glory”
Could Win: “Everything Is Awesome” (Long shot)
Want to Win: “Everything Is Awesome”

—————–

BEST ORIGINAL SCORE

  • “The Grand Budapest Hotel” Alexandre Desplat
  • “The Imitation Game” Alexandre Desplat
  • “Interstellar” Hans Zimmer
  • “Mr. Turner” Gary Yershon
  • “The Theory of Everything” Jóhann Jóhannsson

Will Win: “The Theory of Everything”
Could Win: “Interstellar”
Want to Win: “The Grand Budapest Hotel”

—————–

BEST COSTUME DESIGN

  • “The Grand Budapest Hotel” Milena Canonero
  • “Inherent Vice” Mark Bridges
  • “Into the Woods” Colleen Atwood
  • “Maleficent” Anna B. Sheppard and Jane Clive
  • “Mr. Turner” Jacqueline Durran

Will Win: “The Grand Budapest Hotel”
Could Win: “Mr. Turner”
Want to Win: “The Grand Budapest Hotel”

—————–

BEST PRODUCTION DESIGN

  • “The Grand Budapest Hotel” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock
  • “The Imitation Game” Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald
  • “Interstellar” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
  • “Into the Woods” Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
  • “Mr. Turner” Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts

Will Win: “The Grand Budapest Hotel”
Could Win: “Interstellar”
Want to Win: “The Grand Budapest Hotel”

—————–

BEST VISUAL EFFECTS

  • “Captain America: The Winter Soldier” Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
  • “Dawn of the Planet of the Apes” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
  • “Guardians of the Galaxy” Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
  • “Interstellar” Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher
  • “X-Men: Days of Future Past” Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Will Win: “Interstellar”
Could Win: “Dawn of the Planet of the Apes”
Want to Win: “Guardians of the Galaxy”

—————–

BEST FILM EDITING

  • “American Sniper” Joel Cox and Gary D. Roach
  • “Boyhood” Sandra Adair
  • “The Grand Budapest Hotel” Barney Pilling
  • “The Imitation Game” William Goldenberg
  • “Whiplash” Tom Cross

Will Win: “Boyhood”
Could Win: “Whiplash”
Want to Win: “Whiplash” or “Boyhood” are both deserving

—————–

BEST CINEMATOGRAPHY

  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Emmanuel Lubezki
  • “The Grand Budapest Hotel” Robert Yeoman
  • “Ida” Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski
  • “Mr. Turner” Dick Pope
  • “Unbroken” Roger Deakins

Will Win: “Birdman”
Could Win: “The Grand Budapest Hotel”
Want to Win: “The Grand Budapest Hotel”

—————–

BEST SOUND EDITING

  • “American Sniper” Alan Robert Murray and Bub Asman
  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Martín Hernández and Aaron Glascock
  • “The Hobbit: The Battle of the Five Armies” Brent Burge and Jason Canovas
  • “Interstellar” Richard King
  • “Unbroken” Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Will Win: “American Sniper”
Could Win: “Interstellar”
Want to Win: “American Sniper”

—————–

BEST SOUND MIXING

  • “American Sniper” John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
  • “Interstellar” Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
  • “Unbroken” Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee
  • “Whiplash” Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley

Will Win: “Whiplash”
Could Win: “American Sniper”
Want to Win: “Whiplash”

—————–

BEST MAKE UP & HAIRSTYLING

  • “Foxcatcher” Bill Corso and Dennis Liddiard
  • “The Grand Budapest Hotel” Frances Hannon and Mark Coulier
  • “Guardians of the Galaxy” Elizabeth Yianni-Georgiou and David White

Will Win: “Guardians of the Galaxy”
Could Win: They all stand a chance
Want to Win: “Guardians of the Galaxy”

—————–

BEST DOCUMENTARY (SHORT)

  • “Crisis Hotline: Veterans Press 1” Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry
  • “Joanna” Aneta Kopacz
  • “Our Curse” Tomasz Sliwinski and Maciej Slesicki
  • “The Reaper (La Parka)” Gabriel Serra Arguello
  • “White Earth” J. Christian Jensen

Blind Guess: ”Crisis Hotline: Veterans Press 1”

—————-

BEST SHORT FILM (ANIMATED)

  • “The Bigger Picture” Daisy Jacobs and Christopher Hees
  • “The Dam Keeper” Robert Kondo and Dice Tsutsumi
  • “Feast” Patrick Osborne and Kristina Reed
  • “Me and My Moulton” Torill Kove
  • “A Single Life” Joris Oprins

Blind Guess: “Feast”

—————-

BEST SHORT FILM (LIVE ACTION)

  • “Aya” Oded Binnun and Mihal Brezis
  • “Boogaloo and Graham” Michael Lennox and Ronan Blaney
  • “Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak)” Hu Wei and Julien Féret
  • “Parvaneh” Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger
  • “The Phone Call” Mat Kirkby and James Lucas

Blind Guess: “The Phone Call”

We will see how many of my predictions are right…Watch the 87th Academy Awards Sunday, February 22, 2015-7pm ET on ABC.  Hosted by Neil Patrick Harris!

Nominations for the 87th Academy Awards

Performance by an actor in a leading role

  • Steve Carell in “Foxcatcher”
  • Bradley Cooper in “American Sniper”
  • Benedict Cumberbatch in “The Imitation Game”
  • Michael Keaton in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
  • Eddie Redmayne in “The Theory of Everything”

Performance by an actor in a supporting role

  • Robert Duvall in “The Judge”
  • Ethan Hawke in “Boyhood”
  • Edward Norton in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
  • Mark Ruffalo in “Foxcatcher”
  • J.K. Simmons in “Whiplash”

Performance by an actress in a leading role

  • Marion Cotillard in “Two Days, One Night”
  • Felicity Jones in “The Theory of Everything”
  • Julianne Moore in “Still Alice”
  • Rosamund Pike in “Gone Girl”
  • Reese Witherspoon in “Wild”

Performance by an actress in a supporting role

  • Patricia Arquette in “Boyhood”
  • Laura Dern in “Wild”
  • Keira Knightley in “The Imitation Game”
  • Emma Stone in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
  • Meryl Streep in “Into the Woods”

Best animated feature film of the year

  • “Big Hero 6” Don Hall, Chris Williams and Roy Conli
  • “The Boxtrolls” Anthony Stacchi, Graham Annable and Travis Knight
  • “How to Train Your Dragon 2” Dean DeBlois and Bonnie Arnold
  • “Song of the Sea” Tomm Moore and Paul Young
  • “The Tale of the Princess Kaguya” Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura

Achievement in cinematography

  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Emmanuel Lubezki
  • “The Grand Budapest Hotel” Robert Yeoman
  • “Ida” Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski
  • “Mr. Turner” Dick Pope
  • “Unbroken” Roger Deakins

Achievement in costume design

  • “The Grand Budapest Hotel” Milena Canonero
  • “Inherent Vice” Mark Bridges
  • “Into the Woods” Colleen Atwood
  • “Maleficent” Anna B. Sheppard and Jane Clive
  • “Mr. Turner” Jacqueline Durran

Achievement in directing

  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Alejandro G. Iñárritu
  • “Boyhood” Richard Linklater
  • “Foxcatcher” Bennett Miller
  • “The Grand Budapest Hotel” Wes Anderson
  • “The Imitation Game” Morten Tyldum

Best documentary feature

  • “CitizenFour” Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky
  • “Finding Vivian Maier” John Maloof and Charlie Siskel
  • “Last Days in Vietnam” Rory Kennedy and Keven McAlester
  • “The Salt of the Earth” Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado and David Rosier
  • “Virunga” Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Best documentary short subject

  • “Crisis Hotline: Veterans Press 1” Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry
  • “Joanna” Aneta Kopacz
  • “Our Curse” Tomasz Sliwinski and Maciej Slesicki
  • “The Reaper (La Parka)” Gabriel Serra Arguello
  • “White Earth” J. Christian Jensen

Achievement in film editing

  • “American Sniper” Joel Cox and Gary D. Roach
  • “Boyhood” Sandra Adair
  • “The Grand Budapest Hotel” Barney Pilling
  • “The Imitation Game” William Goldenberg
  • “Whiplash” Tom Cross

Best foreign language film of the year

  • “Ida” Poland
  • “Leviathan” Russia
  • “Tangerines” Estonia
  • “Timbuktu” Mauritania
  • “Wild Tales” Argentina

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Foxcatcher” Bill Corso and Dennis Liddiard
  • “The Grand Budapest Hotel” Frances Hannon and Mark Coulier
  • “Guardians of the Galaxy” Elizabeth Yianni-Georgiou and David White

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “The Grand Budapest Hotel” Alexandre Desplat
  • “The Imitation Game” Alexandre Desplat
  • “Interstellar” Hans Zimmer
  • “Mr. Turner” Gary Yershon
  • “The Theory of Everything” Jóhann Jóhannsson

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Everything Is Awesome” from “The Lego Movie” Music and Lyric by Shawn Patterson
  • “Glory” from “Selma” Music and Lyric by John Stephens and Lonnie Lynn
  • “Grateful” from “Beyond the Lights” Music and Lyric by Diane Warren
  • “I’m Not Gonna Miss You” from “Glen Campbell…I’ll Be Me” Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond
  • “Lost Stars” from “Begin Again” Music and Lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

Best motion picture of the year

  • “American Sniper” Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper and Peter Morgan, Producers
  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Alejandro G. Iñárritu, John Lesher and James W. Skotchdopole, Producers
  • “Boyhood” Richard Linklater and Cathleen Sutherland, Producers
  • “The Grand Budapest Hotel” Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson, Producers
  • “The Imitation Game” Nora Grossman, Ido Ostrowsky and Teddy Schwarzman, Producers
  • “Selma” Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner and Jeremy Kleiner, Producers
  • “The Theory of Everything” Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce and Anthony McCarten, Producers
  • “Whiplash” Jason Blum, Helen Estabrook and David Lancaster, Producers

Achievement in production design

  • “The Grand Budapest Hotel” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock
  • “The Imitation Game” Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald
  • “Interstellar” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
  • “Into the Woods” Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
  • “Mr. Turner” Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts

Best animated short film

  • “The Bigger Picture” Daisy Jacobs and Christopher Hees
  • “The Dam Keeper” Robert Kondo and Dice Tsutsumi
  • “Feast” Patrick Osborne and Kristina Reed
  • “Me and My Moulton” Torill Kove
  • “A Single Life” Joris Oprins

Best live action short film

  • “Aya” Oded Binnun and Mihal Brezis
  • “Boogaloo and Graham” Michael Lennox and Ronan Blaney
  • “Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak)” Hu Wei and Julien Féret
  • “Parvaneh” Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger
  • “The Phone Call” Mat Kirkby and James Lucas

Achievement in sound editing

  • “American Sniper” Alan Robert Murray and Bub Asman
  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Martín Hernández and Aaron Glascock
  • “The Hobbit: The Battle of the Five Armies” Brent Burge and Jason Canovas
  • “Interstellar” Richard King
  • “Unbroken” Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Achievement in sound mixing

  • “American Sniper” John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
  • “Interstellar” Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
  • “Unbroken” Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee
  • “Whiplash” Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley

Achievement in visual effects

  • “Captain America: The Winter Soldier” Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
  • “Dawn of the Planet of the Apes” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
  • “Guardians of the Galaxy” Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
  • “Interstellar” Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher
  • “X-Men: Days of Future Past” Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Adapted screenplay

  • “American Sniper” Written by Jason Hall
  • “The Imitation Game” Written by Graham Moore
  • “Inherent Vice” Written for the screen by Paul Thomas Anderson
  • “The Theory of Everything” Screenplay by Anthony McCarten
  • “Whiplash” Written by Damien Chazelle

Original screenplay

  • “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Written by Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
  • “Boyhood” Written by Richard Linklater
  • “Foxcatcher” Written by E. Max Frye and Dan Futterman
  • “The Grand Budapest Hotel” Screenplay by Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness
  • “Nightcrawler” Written by Dan Gilroy

North Texas Film Critics Association Name “BOYHOOD” Best Picture Of 2014

2014
The North Texas Film Critics Association is proud to announce their Best of 2014 and winners in eleven categories…

The coming-of-age drama BOYHOOD was voted as the best film of 2014, according to the results of its annual critics’ poll which was released today.

The finalized list of the top 10 films of the year were WHIPLASH (2), THE GRAND BUDAPEST HOTEL (3), BIRDMAN (4), THE IMITATION GAME (5), GONE GIRL (6), THE THEORY OF EVERYTHING (7), NIGHTCRAWLER (8), CHEF (9) and INTERSTELLAR (10).

Jake Gyllenhaal was voted Best Actor for NIGHTCRAWLER. Runners-up included Eddie Redmayne for THE THEORY OF EVERYTHING (2), Benedict Cumberbatch for THE IMITATION GAME (3), Michael Keaton for BIRDMAN (4) and David Oyelowo for SELMA (5).

For Best Actress, Rosamund Pike was the winner for GONE GIRL. Runners-up included Reese Witherspoon for WILD (2), Felicity Jones for THE THEORY OF EVERYTHING (3),  Amy Adams for BIG EYES (4) and Julianne Moore for STILL ALICE (5).

In the Best Supporting Actor category, the winner was J.K. Simmons for WHIPLASH. He was followed by Edward Norton for BIRDMAN (2), Ethan Hawke for BOYHOOD (3), Mark Ruffalo for FOXCATCHER (4) and Tom Wilkinson for SELMA (5).

In the Best Supporting Actress category, the winner was Patricia Arquette for BOYHOOD. Runners-up were Emma Stone for BIRDMAN (2), Keira Knightley for THE IMITATION GAME (3), Jessica Chastain for A MOST VIOLENT YEAR (4) and Tilda Swinton for SNOWPIERCER (5).

Best Director went to Richard Linklater for BOYHOOD. Alejandro González Iñárritu was next for BIRDMAN (2), Wes Anderson for THE GRAND BUDAPEST HOTEL (3), Damien Chazelle for WHIPLASH (4) and Joon-ho Bong for SNOWPIERCER (5).

The Best Foreign Language film of the year was awarded to IDA. Second place was a three way tie between (in alphabetical order) ACCUSED, FORCE MAJEURE and WINTER SLEEP (2) and rounding out the list, WILD TALES (5).

LIFE ITSELF won Best Documentary followed by CITIZENFOUR (2), SUPERMENSCH: THE LEGEND OF SHEP GORDON (3) JODOROWSKY’S DUNE (4) and THE CASE AGAINST 8 (5).

THE LEGO MOVIE was named the Best Animated film of 2014, with HOW TO TRAIN YOUR DRAGON 2 (2), THE BOOK OF LIFE (3) and BIG HERO 6 (4).

The award for Best Cinematography went to Hoyte Van Hoytema for INTERSTELLAR. This was followed by Emmanuel Lubezki for BIRDMAN (2) and Roger Deakins for UNBROKEN (3).

This is the first year that the North Texas Film Critics Association has given an award for Best Ensemble Cast. It was awarded to BIRDMAN followed by THE GRAND BUDAPEST HOTEL (2) and BOYHOOD (3).

NTFCA

The North Texas Film Critics Association (NTFCA) is an unincorporated, members-only organization of print, broadcast and internet film reviewers serving the North Texas area.   The association was founded in 2005 and consists of a group of twelve film critics.  For more information, visit www.northtexasfilmcritics.com.

Top 10 Best Films of 2014

 

10. Joe

15-year-old Gary (Tye Sheridan) is desperate to find work so that he may be able to take care of his sister and mother who live in squalor.  His abusive, alcoholic father lends no helping hand to his family, as he is lazy and only thinks to provide for himself.  Luck briefly turns around when Gary begins working for Joe (Nicholas Cage), an ex-con who has gone straight but is still haunted by his past.  Nicholas Cage gives one of the best performances of his career and Tye Sheridan continues to impress as a young actor on the rise.  Though the film barely saw the light of day in theaters, it remains to be one of the most powerful dramas of 2014.

9. The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars goes beyond a Nicholas Sparks romance.  There is more here than just an illness or cheesy one-liners.  This film portrays a genuine love story that isn’t forced or dramatized.  From the moment Hazel (Shailene Woodley) and Gus (Ansel Elgort) meet, you can tell you’re about to witness something special.  I’d be lying if I said I rarely cry during movies, I do cry, but this is the first time I have balled my eyes out over watching a beautiful relationship and wanting that kind of “true love.”

 

8. Neighbors

As far as the best “laugh out loud” comedy goes, Neighbors wins by a landslide.  It is the only film this year that had my ribs hurting from laughing so hard.  What is most satisfying about this film is how it is more than just a hilarious slapstick comedy.  There is heart and a sense of authenticity.  A lot of us are afraid to grow up.  It can feel as though we will be missing out on “the party,” but Neighbors shows us that in reality, your life and how you choose to live it can be the most legendary party that never ends.

 

7. The Grand Budapest Hotel

Wes Anderson has been on a roll for several years now, with stop motion animation, a childhood romance, and now, his biggest and boldest film yet.  The Grand Budapest Hotel  follows the adventures of Gustave H (Ralph Fiennes), a legendary concierge at a famous hotel from the fictional Republic of Zubrowka between the first and second World Wars.  And Zero Moustafa (Tony Revolori), the lobby boy who becomes his most trusted friend.

 

6. Gone Girl

Every year I look forward to the “dark mystery drama” that will keep me on the edge of my seat, dying to know what will happen next, and eventually leave me with a satisfying conclusion.  Last year that film was Prisoners, this year it’s Gone Girl.  Gillian Flynn’s bestselling novel is masterfully directed with a mix of satire and menace by David Fincher.  Ben Affleck gives his best performance yet, and Rosamund Pike shines as the conniving yet brilliant “Amazing Amy.”

 

 

5.Guardians of the Galaxy

There is not much explanation needed for why Guardians of the Galaxy is placed so high on my list, simply watch the film and be blown away by a witty cast, exciting adventure, and Groot!

 

 

4. Boyhood

Richard Linklater has made cinematic history with a true coming-of-age story.  Linklater filmed over 12 consecutive years to chart the growth of a boy into a young man.  As you watch Mason (Coltrane) and his family through the years, you can’t help but reflect back on your own life journey.

 

 

3.The Guest

Last year, Wingard brought us the ingenious You’re Next, which like The Guest, is a horror that calmly lets things escalate to a state of restless violence.  Wingard and Barrett have admirably paid homage to the old-school slashers with their John Carpenter-influenced 1980’s styling.  From their music, to their by the numbers outline that follows the rules of the usual scary movies.   The Guest may welcome audiences to a familiar plot, but there is enough gusto in this story that makes for a surprisingly, hell of a good time!

 

2. Whiplash

It’s a simple story.  An ambitious student continuously tries to excel in his music school and impress the prominent drum teacher.  Miles Teller and J.K. Simons take their characters beyond the cliché student teacher stereotypes.  J.K. Simmons as Fletcher is one of the most terrifying villains I’ve seen in years.  With heart pounding performances, a perfectly paced story, and a jaw-dropping, exhilarating conclusion, Whiplash is a phenomenal film that came very close to nabbing the top spot.

1. Obvious Child

I could go on for days raving about this film, sharp script, break out performance by Jenny Slate, and the most endearing on-screen romance.  Gentlemen, take note: Always warm the butter for your date’s bread.  Though Obvious Child deals with a sensitive subject that most people have strong opinions on, it is important to understand that there is so much more to this story.  It’s about finally facing the reality of being independent for the first time.  Donna (Slate) must make tough decisions that she would otherwise avoid.  Like the film quote says “creative energy can sometimes come at the lowest point your life.”  Regardless of the circumstances, audiences can relate to this film when reflecting on a dark time that forced you to start over.

Honorable Mentions: Babadook, X-Men: Days of Future Past, The Skeleton Twins, The Lego Movie, Birdman, Chef, Rosewater, The One I Love

Bottom 5

5. Think Like a Man Too
4. When the Game Stands Tall
3. Heaven is for Real
2. Are you Here
1. The Other Woman

The 72nd Annual Golden Globe Awards Nominations!

Best Motion Picture, Drama
Boyhood
Foxcatcher
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything

Best Director
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Ava DuVernay, Selma
David Fincher, Gone Girl
Alejandro G. Iñárritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood

Best Actor, Drama
Steve Carell, Foxcatcher
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Jake Gyllenhaal, Nightcrawler
David Oyelowo, Selma
Eddie Redmayne, Theory of Everything

Best Actress, Drama
Jennifer Aniston, Cake
Felicity Jones, The Theory of Everything
Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

Best Motion Picture, Musical or Comedy
Birdman
Into the Woods
The Grand Budapest Hotel
Pride
St. Vincent

Best Actor, Musical or Comedy
Ralph Fiennes, The Grand Budapest Hotel
Michael Keaton, Birdman
Bill Murray, St. Vincent
Joaquin Phoenix, Inherent Vice
Christoph Waltz, Big Eyes

Best Actress, Musical or Comedy
Amy Adams, Big Eyes
Emily Blunt, Into the Woods
Helen Mirren, The Hundred-Foot Journey
Julianne Moore, Maps to the Stars
Quvenzhané Wallis, Annie

Best Supporting Actress

Patricia Arquette, Boyhood
Jessica Chastain, A Most Violent Year
Keira Knightley, The Imitation Game
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods

Best Supporting Actor
Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
J.K. Simmons, Whiplash

Best Foreign Language Film
Force Majeure
Gett
Ida
Leviathan
Tangerines Mandarinid

Best Screenplay
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Gillian Flynn, Gone Girl
Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
Graham Moore, The Imitation Game

Best Animated Motion Picture
Big Hero 6
The Book of Life
The Boxtrolls
The Lego Movie
How to Train Your Dragon 2

Best Original Score, Motion Picture
Johann Johannsson, The Theory of Everything
Alexandre Desplat, The Imitation Game
Trent Reznor & Atticus Ross, Gone Girl
Antonio Sanchez, Birdman
Hans Zimmer, Interstellar

Best Song

“Big Eyes,” by Lana Del Ray—Big Eyes
“Glory,” by John Legend & Common—Selma
“Mercy Is,” by Patti Smith & Lenny Kaye—Noah
“Opportunity,” by Greg Kurstin, Sia Furler, Will Gluck—Annie
“Yellow Flicker Beat,” by Lorde—Mockingjay

Best TV Drama
The Affair
Downton Abbey
Game of Thrones
The Good Wife
House of Cards

Best Actor, TV Drama
Clive Owen, The Knick
Liev Schreiber, Ray Donovan
Kevin Spacey, House of Cards
James Spader, The Blacklist
Dominic West, The Affair

Best Actress, TV Drama
Claire Danes, Homeland
Viola Davis, How to Get Away With Murder
Julianna Margulies, The Good Wife
Ruth Wilson, The Affair
Robin Wright, House of Cards

Best TV Series, Musical or Comedy
Girls (HBO)
Orange is the New Black (Netflix)
Transparent (Amazon)
Silicon Valley (HBO)
Jane the Virgin (CW)

Best Actor in a TV Series, Comedy or Musical
Louis C.K., Louie
Don Cheadle, House of Lies
Ricky Gervais, Derek
William H. Macy, Shameless
Jeffrey Tambor, Transparent

Best Actress in a TV Series, Comedy or Musical
Lena Dunham, Girls
Edie Falco, Nurse Jackie
Gina Rodriguez, Jane the Virgin
Julia Louis-Dreyfus, Veep
Taylor Schilling, Orange is the New Black

Best TV Movie or Mini-series
The Normal Heart (HBO)
True Detective (HBO)
Olive Kitteridge (HBO)
Fargo (FX)
The Missing (Starz)

Best Actor in a TV Movie or Mini-series
Martin Freeman, Fargo
Woody Harrelson, True Detective
Matthew McConaughey, True Detective
Mark Ruffalo, The Normal Heart
Billy Bob Thornton, Fargo

Best Actress in a TV Movie or Mini-series
Maggie Gyllenhaal, The Honorable Woman
Jessica Lange, American Horror Story: Freak Show
Frances McDormand, Olive Kitteridge
Frances O’Connor, The Missing
Allison Tolman, Fargo

Best Supporting Actor in a Series, Mini-Series, or Motion Picture Made for Television
Matt Bomer, The Normal Heart
Alan Cumming, The Good Wife
Colin Hanks, Fargo
Bill Murray, Olive Kitteridge
Jon Voight, Ray Donovan

Best Supporting Actress in a Series, Mini-Series, or Motion Picture Made for Television
Uzo Aduba, Orange is the New Black
Kathy Bates, American Horror Story: Freak Show
Joanne Froggatt, Downton Abbey
Allison Janney, Mom
Michelle Monaghan, True Detective

The Golden Globes Awards will be hosted by Tina Fey and Amy Poehler and will air on NBC on Jan. 11.

21st Annual Screen Actors Guild Awards Nominations

THEATRICAL MOTION PICTURES

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
STEVE CARELL / John du Pont – “FOXCATCHER” (Sony Pictures Classics)
BENEDICT CUMBERBATCH / Alan Turing – “THE IMITATION GAME” (The Weinstein Company)
JAKE GYLLENHAAL / Louis Bloom – “NIGHTCRAWLER” (Open Road Films)
MICHAEL KEATON / Riggan – “BIRDMAN” (Fox Searchlight Pictures)
EDDIE REDMAYNE / Stephen Hawking – “THE THEORY OF EVERYTHING” (Focus Features)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role
JENNIFER ANISTON / Claire Bennett – “CAKE” (Cinelou Films)
FELICITY JONES / Jane Hawking – “THE THEORY OF EVERYTHING” (Focus Features)
JULIANNE MOORE / Alice Howland-Jones – “STILL ALICE” (Sony Pictures Classics)
ROSAMUND PIKE / Amy Dunne – “GONE GIRL” (20th Century Fox)
REESE WITHERSPOON / Cheryl Strayed – “WILD” (Fox Searchlight Pictures)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
ROBERT DUVALL / Joseph Palmer – “THE JUDGE” (Warner Bros. Pictures)
ETHAN HAWKE / Mason, Sr. – “BOYHOOD” (IFC Films)
EDWARD NORTON / Mike – “BIRDMAN” (Fox Searchlight Pictures)
MARK RUFFALO / Dave Schultz – “FOXCATCHER” (Sony Pictures Classics)
J.K. SIMMONS / Fletcher – “WHIPLASH” (Sony Pictures Classics)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role
PATRICIA ARQUETTE / Olivia – “BOYHOOD” (IFC Films)
KEIRA KNIGHTLEY / Joan Clarke – “THE IMITATION GAME” (The Weinstein Company)
EMMA STONE / Sam – “BIRDMAN” (Fox Searchlight Pictures)
MERYL STREEP / The Witch – “INTO THE WOODS” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
NAOMI WATTS / Daka – “ST. VINCENT” (The Weinstein Company)

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
BIRDMAN (Fox Searchlight Pictures)
ZACH GALIFIANAKIS / Jake
MICHAEL KEATON / Riggan
EDWARD NORTON / Mike
ANDREA RISEBOROUGH / Laura
AMY RYAN / Sylvia
EMMA STONE / Sam
NAOMI WATTS / Lesley

BOYHOOD (IFC Films)
PATRICIA ARQUETTE / Olivia
ELLAR COLTRANE / Mason
ETHAN HAWKE / Mason, Sr.
LORELEI LINKLATER / Samantha

THE GRAND BUDAPEST HOTEL (Fox Searchlight Pictures)
F. MURRAY ABRAHAM / Mr. Moustafa
MATHIEU AMALRIC / Serge X.
ADRIEN BRODY / Dmitri
WILLEM DAFOE / Jopling
RALPH FIENNES / M. Gustave
JEFF GOLDBLUM / Dep. Kovacs
HARVEY KEITEL / Ludwig
JUDE LAW / Young Writer
BILL MURRAY / M. Ivan
EDWARD NORTON / Henckels
TONY REVOLORI / Zero
SAOIRSE RONAN / Agatha
JASON SCHWARTZMAN / M. Jean
LÉA SEYDOUX / Clotilde
TILDA SWINTON / Madame D
TOM WILKINSON / Author
OWEN WILSON / M. Chuck

THE IMITATION GAME (The Weinstein Company)
MATTHEW BEARD / Peter Hilton
BENEDICT CUMBERBATCH / Alan Turing
CHARLES DANCE / Commander Denniston
MATTHEW GOODE / Hugh Alexander
RORY KINNEAR / Nock
KEIRA KNIGHTLEY / Joan Clarke
ALLEN LEECH / John Cairncross
MARK STRONG / Stewart Menzies

THE THEORY OF EVERYTHING (Focus Features)
CHARLIE COX / Jonathan Hellyer Jones
FELICITY JONES / Jane Hawking
SIMON McBURNEY / Frank Hawking
EDDIE REDMAYNE / Stephen Hawking
DAVID THEWLIS / Dennis Sciama
EMILY WATSON / Beryl Wilde

TELEVISION PROGRAMS

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Miniseries
ADRIEN BRODY / Harry Houdini – “HOUDINI” (History)
BENEDICT CUMBERBATCH / Sherlock Holmes – “SHERLOCK: HIS LAST VOW” (PBS)
RICHARD JENKINS / Henry Kitteridge – “OLIVE KITTERIDGE” (HBO)
MARK RUFFALO / Ned Weeks – “THE NORMAL HEART” (HBO)
BILLY BOB THORNTON / Lorne Malvo – “FARGO” (FX)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Miniseries
ELLEN BURSTYN / Olivia Foxworth – “FLOWERS IN THE ATTIC” (Lifetime)
MAGGIE GYLLENHAAL / Nessa Stein – “THE HONORABLE WOMAN” (Sundance TV)
FRANCES McDORMAND / Olive Kitteridge – “OLIVE KITTERIDGE” (HBO)
JULIA ROBERTS / Dr. Emma Brookner – “THE NORMAL HEART” (HBO)
CICELY TYSON / Carrie Watts – “THE TRIP TO BOUNTIFUL” (Lifetime)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
STEVE BUSCEMI / Enoch “Nucky” Thompson – “BOARDWALK EMPIRE” (HBO)
PETER DINKLAGE / Tyrion Lannister – “GAME OF THRONES” (HBO)
WOODY HARRELSON / Martin Hart – “TRUE DETECTIVE” (HBO)
MATTHEW McCONAUGHEY / Rust Cohle – “TRUE DETECTIVE” (HBO)
KEVIN SPACEY / Francis Underwood – “HOUSE OF CARDS” (Netflix)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series (6 nominees)
CLAIRE DANES / Carrie Mathison – “HOMELAND” (Showtime)
VIOLA DAVIS / Annalise Keating – “HOW TO GET AWAY WITH MURDER” (ABC)
JULIANNA MARGULIES / Alicia Florrick – “THE GOOD WIFE” (CBS)
TATIANA MASLANY / Sarah/Coxima/Alison/Rachel/Helena/Tony/Jennifer and Various Others – “ORPHAN BLACK” (BBC America)
MAGGIE SMITH / Violet, Dowager Countess of Grantham – “DOWNTON ABBEY” (PBS)
ROBIN WRIGHT / Claire Underwood – “HOUSE OF CARDS” (Netflix)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series
TY BURRELL / Phil Dunphy – “MODERN FAMILY ” (ABC)
LOUIS C.K. / Louie – “LOUIE” (FX)
WILLIAM H. MACY / Frank Gallagher – “SHAMELESS” (Showtime)
JIM PARSONS / Sheldon Cooper – “THE BIG BANG THEORY” (CBS)
ERIC STONESTREET / Cameron Tucker – “MODERN FAMILY” (ABC)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series
UZO ADUBA / Suzanne “Crazy Eyes” Warren – “ORANGE IS THE NEW BLACK” (Netflix)
JULIE BOWEN / Claire Dunphy – “MODERN FAMILY” (ABC)
EDIE FALCO / Jackie Peyton – “NURSE JACKIE” (Showtime)
JULIA LOUIS-DREYFUS / Vice President Selina Meyer – “VEEP” (HBO)
AMY POEHLER / Leslie Knope – “PARKS AND RECREATION” (NBC)

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
BOARDWALK EMPIRE (HBO)
STEVE BUSCEMI / Enoch “Nucky” Thompson
PAUL CALDERON / Arquimedes
NICHOLAS CALHOUN / Sean
LOUIS CANCELMI / Mike D’Angelo
JOHN ELLISON CONLEE / Commodore
MICHAEL COUNTRYMAN / Frank Wilson
STEPHEN GRAHAM / Al Capone
DOMENICK LOMBARDOZZI / Ralph Capone
NOLAN LYONS / Enoch Thompson (young)
KELLY MACDONALD / Margaret Thompson
BORIS McGIVER / Sheriff Smith Johnson
VINCENT PIAZZA / Charlie “Lucky” Luciano
PAUL SPARKS / Mickey Doyle
TRAVIS TOPE / Joe Hardy
SHEA WHIGHAM / Eli Thompson
ANATOL YUSEF / Meyer Lansky
MICHAEL ZEGEN / Benny Siegel

DOWNTON ABBEY (PBS)
HUGH BONNEVILLE / Robert, Earl of Grantham
LAURA CARMICHAEL / Lady Edith Crawley
JIM CARTER / Mr. Carson
BRENDAN COYLE / Mr. Bates
MICHELLE DOCKERY / Lady Mary Crawley
KEVIN DOYLE / Mr. Molesley
JOANNE FROGGATT / Anna Bates
LILY JAMES / Lady Rose
ROBERT JAMES-COLLIER / Thomas Barrow
ALLEN LEECH / Tom Branson
PHYLLIS LOGAN / Mrs. Hughes
ELIZABETH McGOVERN / Cora, Countess of Grantham
SOPHIE McSHERA / Daisy
MATT MILNE / Alfred
LESLEY NICOL / Mrs. Patmore
DAVID ROBB / Dr. Clarkson
MAGGIE SMITH / Violet, Dowager Countess of Grantham
ED SPELEERS / Jimmy Kent
CARA THEOBOLD / Ivy
PENELOPE WILTON / Isobel Crawley

GAME OF THRONES (HBO)
JOSEF ALTIN / Pyp
JACOB ANDERSON / Grey Worm
JOHN BRADLEY / Samwell Tarly
DOMINIC CARTER / Janos Slynt
GWENDOLINE CHRISTIE / Brienne of Tarth
EMILIA CLARKE / Daenerys Targaryen
NIKOLAJ COSTER-WALDAU / Jaime Lannister
BEN CROMPTON / Dolorous Edd
CHARLES DANCE / Tywin Lannister
PETER DINKLAGE / Tyrion Lannister
NATALIE DORMER / Margaery Tyrell
NATHALIE EMMANUEL / Missandei
IAIN GLEN / Ser Jorah Mormont
JULIAN GLOVER / Pycelle
KIT HARINGTON / Jon Snow
LENA HEADEY / Cersei Lannister
CONLETH HILL / Varys
RORY McCANN / Sandor “The Hound” Clegane
IAN McELHINNEY / Ser Barristan Selmy
PEDRO PASCAL / Oberyn Martell
DANIEL PORTMAN / Podrick Payne
MARK STANLEY / Grenn
SOPHIE TURNER / Sansa Stark
MAISIE WILLIAMS / Arya Stark

HOMELAND (Showtime)
NUMAN ACAR / Hassan Haqqani
NAZANIN BONIADI / Fara Sherazi
CLAIRE DANES / Carrie Mathison
RUPERT FRIEND / Peter Quinn
RAZA JAFFREY / Aasar Khan
NIMRAT KAUR / Tasneem Qureishi
TRACY LETTS / Sen. Andrew Lockhart
MARK MOSES / Dennis Boyd
MICHAEL O’KEEFE / John Redmond
MANDY PATINKIN / Saul Berenson
LAILA ROBINS / Martha Boyd
MAURY STERLING / Max

HOUSE OF CARDS (Netflix)
MAHERSHALA ALI / Remy Danton
JAYNE ATKINSON / Catherine Durant
RACHEL BROSNAHAN / Rachel Posner
DEREK CECIL / Seth Grayson
NATHAN DARROW / Edward Meechum
MICHEL GILL / President Walker
JOANNA GOING / Tricia Walker
SAKINA JAFFREY / Linda Vasquez
MICHAEL KELLY / Doug Stamper
MOZHAN MARNÒ / Ayla Sayyad
GERALD McRANEY / Raymond Tusk
MOLLY PARKER / Jackie Sharp
JIMMI SIMPSON / Gavin Orsay
KEVIN SPACEY / Francis Underwood
ROBIN WRIGHT / Claire Underwood

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series
THE BIG BANG THEORY (CBS)
MAYIM BIALIK / Amy Farrah Fowler
KALEY CUOCO-SWEETING / Penny
JOHNNY GALECKI / Leonard Hofstadter
SIMON HELBERG / Howard Wolowitz
KUNAL NAYYAR / Rajesh Koothrappali
JIM PARSONS / Sheldon Cooper
MELISSA RAUCH / Bernadette Rostenkowski-Wolowitz

BROOKLYN NINE-NINE (FOX)
STEPHANIE BEATRIZ / Det. Rosa Diaz
DIRK BLOCKER / Hitchcock
ANDRE BRAUGHER / Capt. Ray Holt
TERRY CREWS / Sgt. Terry Jeffords
MELISSA FUMERO / Det. Amy Santiago
JOE LO TRUGLIO / Det. Charles Boyle
JOEL McKINNON MILLER / Scully
CHELSEA PERETTI / Gina Linetti
ANDY SAMBERG / Det. Jake Peralta

MODERN FAMILY (ABC)
AUBREY ANDERSON EMMONS / Lily Tucker-Pritchett
JULIE BOWEN / Claire Dunphy
TY BURRELL / Phil Dunphy
JESSE TYLER FERGUSON / Mitchell Pritchett
NOLAN GOULD / Luke Dunphy
SARAH HYLAND / Haley Dunphy
ED O’NEILL / Jay Pritchett
RICO RODRIGUEZ / Manny Delgado
ERIC STONESTREET / Cameron Tucker
SOFIA VERGARA / Gloria Delgado-Pritchett
ARIEL WINTER / Alex Dunphy

ORANGE IS THE NEW BLACK (Netflix)
UZO ADUBA / Suzanne “Crazy Eyes” Warren
JASON BIGGS / Larry Bloom
DANIELLE BROOKS / Tasha “Taystee” Jefferson
LAVERNE COX / Sophia Burset
JACKIE CRUZ / Flaca
CATHERINE CURTIN / Wanda Bell
LEA DELARIA / Carrie “Big Boo” Black
BETH FOWLER / Sister Ingalls
YVETTE FREEMAN / Irma
GERMAR TERRELL GARDNER / Charles Ford
KIMIKO GLENN / Brook Soso
ANNIE GOLDEN / Norma Romano
DIANE GUERRERO / Maritza Ramos
MICHAEL J. HARNEY / Ofc. Sam Healy
VICKY JEUDY / Janae Watson
JULIE LAKE / Angie Rice
LAUREN LAPKUS / Susan Fischer
SELENIS LEYVA / Gloria Mendoza
NATASHA LYONNE / Nicky Nichols
TARYN MANNING / Tiffany “Pennsatucky” Doggett
JOEL MARSH GARLAND / Scott O’Neill
MATT McGORRY / Ofc. John Bennett
ADRIENNE C. MOORE / Black Cindy
KATE MULGREW / Galina “Red” Reznikov
EMMA MYLES / Leanne Taylor
JESSICA PIMENTEL / Maria Ruiz
DASCHA POLANCO / Dayanara Diaz
ALYSIA REINER / Natalie “Fig” Figueroa
JUDITH ROBERTS / Taslitz
ELIZABETH RODRIGUEZ / Aleida Diaz
BARBARA ROSENBLAT / Miss Rosa
NICK SANDOW / Joe Caputo
ABIGAIL SAVAGE / Gina
TAYLOR SCHILLING / Piper Chapman
CONSTANCE SHULMAN / Yoga Jones
DALE SOULES / Frieda
YAEL STONE / Lorna Morello
LORRAINE TOUSSAINT / Yvonne “Vee” Parker
LIN TUCCI / Anita DeMarco
SAMIRA WILEY / Poussey Washington

VEEP (HBO)
SUFE BRADSHAW / Sue Wilson
ANNA CHLUMSKY / Amy Brookheimer
GARY COLE / Kent Davidson
KEVIN DUNN / Ben Cafferty
TONY HALE / Gary Walsh
JULIA LOUIS-DREYFUS / Vice President Selina Meyer
REID SCOTT / Dan Egan
TIMOTHY SIMONS / Jonah Ryan
MATT WALSH / Mike McLintock

SAG AWARDS HONORS FOR STUNT ENSEMBLES

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture
“FURY” (Columbia Pictures)
“GET ON UP” (Universal Pictures)
“THE HOBBIT: THE BATTLE OF THE FIVE ARMIES” (Warner Bros. Pictures)
“UNBROKEN” (Universal Pictures)
“X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST” (20th Century Fox)

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Comedy or Drama Series (6 nominees)
“24: LIVE ANOTHER DAY” (FOX)
“BOARDWALK EMPIRE” (HBO)
“GAME OF THRONES” (HBO)
“HOMELAND” (Showtime)
“SONS OF ANARCHY” (FX)
“THE WALKING DEAD” (AMC)

LIFE ACHIEVEMENT AWARD

Screen Actors Guild 51st Annual Life Achievement Award
DEBBIE REYNOLDS

 

*The SAG Awards will be handed out Sunday, January 25 at the Shrine Auditorium in LA in a ceremony airing live on TNT and TBS. *